Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje se od 1. července pro výrobce balených vod zvýší na dvojnásobek. Příslušné nařízení schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády. Kvůli navýšení poplatku zřejmě stoupnou ceny balených vod. Podle Svazu minerálních vod zdražení dopadne zejména na menší výrobce, možná přestanou část zdrojů využívat a starat se o ně.
Současný poplatek tří korun za metr krychlový by podle nařízení měl stoupnout na šest korun. Změnu iniciovalo ministerstvo financí. Od roku 2001 se poplatek neměnil a není prý adekvátní skutečnému významu a hodnotě přírodního bohatství státu, jež využívají nestátní, zejména podnikatelské subjekty, uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které návrh předložilo a navrhovalo nárůst na pět korun. Státní rozpočet by navýšením poplatku mohl získat 8,4 milionu korun, pokud zůstane zachován systém, kdy se neplatí za skutečně odebrané množství jako u ostatních podzemních vod, ale za maximální povolené množství. Skutečně odebrané množství tedy je vždy menší. Podle předsedkyně Svazu minerálních vod Jany Ježkové se z povoleného množství vyčerpá v průměru 45 procent, cena za metr krychlový skutečně odebrané vody tak vlastně stoupne na 13 korun. Maximální povolené množství materiál pro vládu neuvádí, z nárůstu ceny ze tří na šest korun a přínosu pro státní pokladnu lze dovodit, že ročně je v ČR výrobcům povoleno vyčerpat 2,8 milionu metrů krychlových minerálních vod. Z nich vyčerpají 45 procent. "Reálná cena, protože platíme za povolené, nikoli odebrané množství, bude 13 korun za metr krychlový, oproti jiným vodám podzemním, kde je poplatek dvě koruny za skutečně odebrané množství," řekla Ježková. Připomněla, že i kdyby výrobce nestočil ani jednu lahev, musí zaplatit celé povolené množství, což postihne malé výrobce, kteří čerpají i méně. "Máme k tomu spoustu nákladů navíc, ale to jsme vždy brali, že máme dražší vodu, protože máme bohatství a musíme se nadstandardně starat, ale toto už je příliš velký skok," shrnula.
Podle lázeňského zákona je zdrojem přírodní minerální vody podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek. Čerpá se až z několika set metrových hlubin, takže je vyloučena přítomnost hormonálně aktivních látek. Pití této vody je doporučeno při sportu i v dietologii jako podpůrná součást režimu udržování zdravotního stavu. Tato voda je také rezervou pro případy, kdy budou jiné druhy podzemní vody znečištěny. Novela nařízení vlády bude mít dopad na výrobce balených minerálních vod, jimiž jsou Hanácká kyselka s. r. o., Chodovar s. r. o., Karlovarská Korunní s. r. o., Karlovarské minerální vody a. s., Marienbad Waters a. s., Ondrášovka a. s. a Poděbradka a .s. Dopady ale pocítí také zákazníci a celní správa, uvedlo ministerstvo v návrhu.*