Potravinářská asociace kritizuje změkčení kontrol

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) letos mění systém kontroly integrované ochrany rostlin. Místo kontrolního listu budou farmáři vyplňovat dotazník a jak ÚKZÚZ píše na svém webu, nepůjde již o kontrolu. To se nelíbí Asociaci pro bezpečné potraviny, která změkčení kritizuje.

"Jen těžko si lze vysvětlit záměr ÚKZÚZ ustoupit od kontroly zemědělců s cílem celý systém učinit ještě  měkčí. Již v roce 2014 byl nastaven příliš benevolentně, tedy tak, aby minimální požadovaný počet bodů získal každý zemědělec bez ohledu na to, jak hospodaří," řekl předseda asociace David Palán. Podle něj místo zpřísnění kontrol chce ústav na svou kontrolní činnost spíš rezignovat. Od loňského roku je v ČR povinné používat obecné zásady integrované ochrany rostlin. Součástí je například povinnost dávat přednost biologickým či fyzikálním metodám před chemickými, pokud zajistí účinnou ochranu proti škodlivým organismům. Podle ředitelky sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ Miloslavy Táborské může ústav kontrolovat pouze povinný základ integrované ochrany. "I přes to, že od 1. 1. 2014 platí povinnost pro všechny zemědělce Evropské unie používat přípravky na ochranu rostlin v souladu se zásadami integrovanné ochrany, neexistuje prozatím v EU jednotný přístup k vymáhání a hodnocení plnění tohoto závazku," uvedla. "Evropská komise se tím dostala do velmi složité pozice, neboť tak, jak jsou podmínky nastaveny, je nelze hodnotit, natožpak porovnávat progres v rámci jednotlivých států EU," dodala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down