Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu

Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu, jednalo i se zástupci dvou ministerstev. Uvedl to mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Hranici sucha aktuálně hlásí 16 stanic ze 200. Průtoky toků jsou pod normálem, poprvé za 40 let se vodohospodářům nepodařilo po zimě naplnit vodní nádrž Vranov.

Pracovní skupinu věnující se suchu povodí svolalo naposledy v roce 2015, dosud šlo ale o mnohem menší složení, podle mluvčího prakticky jen o rozšířený krizový štáb. "Jednání pracovní skupiny se zúčastnili zástupci krajských vodoprávních úřadů, vodoprávních úřadů dotčených měst, odběratelé vody na závlahy, zástupci ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí, Národního parku Podyjí, zástupce společnosti E.ON a dalších organizací," uvedl Chmelař.
Cílem bylo seznámit účastníky s aktuální hydrologickou situací v povodí a také představení nepříznivých scénářů možného vývoje. "Zdůraznil bych, že v tuto chvíli jsou zásoby vody ve vodních nádržích dostatečné, aby pokryly potřeby obyvatel na pitnou vodu, potřeby infrastruktury a průmyslu, v neposlední řadě také zemědělců na závlahy," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Skupina vyzvala k hospodárnému využívání vodních zdrojů a doporučila intenzivní kontroly nepovolených odběrů povrchové vody a kontroly dodržování manipulačních řádů vodních děl. "V případě zhoršující se situace pracovní skupina doporučila zvážit krácení a omezení vodoprávně povolených odběrů a mimořádné manipulace na vodních dílech s cílem zajistit odběry vody pro prioritní zásobování obyvatel a infrastruktury pitnou vodou. Vedle toho skupina doporučila prověřit připravenost dotčených subjektů na opatření v době možného stavu nouzového zásobování obyvatelstva a infrastruktury pitnou vodou. Jde pouze o preventivní opatření, jejichž prověření je však z našeho pohledu velmi důležité," uvedl Gargulák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 84MB (16.8% of 500MB)