Povodí Moravy v březnu zahájí rekonstrukci Plumlovské přehrady

Povodí Moravy v březnu zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která zajistí bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu bude stát 31 milionů korun a zabere 1,5 roku. Práce výrazně nenaruší rekreační sezonu na vodní nádrži. Sdělil to generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

"Smyslem připravovaných opatření je bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti Plumlovské přehrady. Po 80 letech bezproblémového provozu si nádrž tyto úpravy zaslouží," uvedl Gargulák.
Přípravné práce začnou v březnu a potrvají do podzimu 2022. Modernizace si podle Garguláka vyžádá pouze částečné snížení hladiny, které je nezbytné i pro plánované práce na přemostění přítoku do vodní nádrže. Tuto stavební akci připravuje město Plumlov.
Vodní nádrž bude i při opravách dál sloužit rekreaci. "Průběh prací jsme velmi pečlivě naplánovali tak, aby nádrž mohla sloužit ke koupání a další rekreaci. Práce navíc koordinujeme s investiční akcí města Plumlov na přemostění přítoku do nádrže. Nádrž nebudeme vypouštět, pouze snížíme hladinu," uvedl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška. Díky snížení hladiny zůstane při modernizaci v případě povodní zachována ochrana majetku a zdraví obyvatel pod hrází.
Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v období sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down