Převedení vojenských lesů do hospodářské kategorie přinese obcím daň z nemovitosti

Příjmy obcí, které vznikly na začátku roku 2016 vyčleněním části území z Vojenského újezdu Libavá, by se měly od příštího roku zvýšit o několik desítek tisíc korun. Projeví se tak změna úředního zařazení okolních lesů. Týkat se bude obcí Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Na lesy se bude vztahovat daň z nemovitosti, kterou inkasují obce, řekla dnes novinářům senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti), která ve Městě Libavá jednala se zástupci samospráv a Vojenských lesů a statků (VLS).

Lesní pozemky v katastru tří nových obcí jsou nyní vedeny v kategorii zvláštního určení z důvodu obrany státu či ochrany přírody a vodních zdrojů, takže jsou osvobozeny od daně z nemovitosti. VLS podle Seitlové ještě letos požádají Ministerstvo zemědělství, aby lesy převedlo do hospodářské kategorie, na kterou se daň z nemovitosti vztahuje. Mělo by se to podařit do konce roku, takže obce budou mít příští rok již daně z nemovitosti z těchto lesů, uvedla.
Jednání o změně kategorie lesů v okolí tří nových obcí na Libavé trvala zhruba tři roky a nebyla jednoduchá. VLS podle Seitlové původně uvažovaly o tom, že problém vyřeší pomocí aktualizace lesních hospodářských plánů, což by ale bylo značně zdlouhavé. „Nakonec jsme se před 14 dny dohodli, že žádost na aktualizaci vezmou VLS zpět a bude podána nová žádost, která se bude týkat pouze lesů zvláštního určení z hlediska obrany. Tak jsme našli cestu, aby obce nepřišly o desítky až stovky tisíc korun, což jsou pro tyto obce nemalé částky,“ řekla Seitlová.
Obce podle senátora Lumíra Kantora ještě mohou jednat o stejné změně zařazení lesů na Libavé, které jsou vedeny v kategorii zvláštního určení kvůli ochraně životního prostředí či vody a samosprávy z nich rovněž nemají žádné příjmy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *