Při vývozu dřeva do třetích zemí je důležitá účinnost ošetření proti škůdcům

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zěmědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje všechny vývozce neodkorněného dřeva (kulatiny) do Číny a dalších zemí na nutnost splnění všech fytosanitárních podmínek dovážejícího státu, především s ohledem na dostatečnou účinnost ošetření dřeva proti dřevokaznému hmyzu.

Jak uvádí tisková zpráva vydaná ÚKZÚZ, s ohledem na splnění podmínek vývozu dřeva, především do Číny, je povolen k fumigaci kontejnerů se dřevem přípravek Phostoxin tablety.
Jeho účinná látka je uvedena i v čínských fytosanitárních předpisech a zajišťuje dobrou účinnost. Vývozci při použití tohoto přípravku musí zajistit veškeré požadované podmínky fumigace, včetně označení kontejneru po aplikaci. Splnění podmínek bude ÚKZÚZ kontrolovat před vydáním rostlinolékařských osvědčení.
Další možností je využití přípravku EDN, kterým může být fumigováno dřevo na skládkách a poté může být vyváženo. Nelze fumigovat přímo kontejnery.  Nadále je možné využívat i postřik kmenů povolenými přípravky na ochranu rostlin, důležité je zajistit kvalitní ošetření ze všech stran kmenu a do postřikové kapaliny přidat barvivo z důvodu zajištění kontroly ošetření.
Je možné využít i metodu MERKATA, kdy je však vždy nutné zhodnotit každý případ ošetření zvlášť (velikost skládky dřeva, dobu od ošetření atd.).
Rostlinolékařské osvědčení vydává ÚKZÚZ na základě provedeného šetření před vývozem a splnění podmínek stanovených dovážejícím státem.
Od začátku roku vydal ÚKZÚZ přes 5 tisíc rostlinolékařských osvědčení pro vývoz dřeva do zahraničí, což představuje kontrolu  30 tisíc kontejnerů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down