Materiál, který má zdokumentovat sociální dopady na nahrazení přímotopů jinými typy ekologického vytápění, připravuje pro vládu ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta tento materiál počítá s různými možnostmi odmontování přímotopů a jejich nahrazením jiným zdrojem - zemním plynem nebo biomasou.
„Je to otázka sociální,“ poznamenal Kužvart a upřesnil, že v materiálu se zvažuje, jak budou investičně náročné přechody na jiný způsob vytápění u bytu či rodinného domku, v případech, že v objektu existuje ústřední topení, či ne apod. „Půjde nejen o analýzu toho, kolik by to stálo, ale také o kategorizaci možných žadatelů o pomoc a o to, jak lidi motivovat, aby tento krok podnikli,“ dodal.
Kužvart uvedl, že plynofikace je finančně náročná tam, kde jsou obce rozptýlené či v kopcovitém terénu. V takovém případě je podle něj výhodnější centrální vytápění biomasou, které by pomohlo zároveň i farmářům, a to zejména v podhorských oblastech. „Lidem se vyplácí připojit se na zdroj centrálního vytápění z biomasy a farmáři z okolí tohoto zdroje získají zároveň odbyt pro svou produkci,“ uzavřel ministr.