Škody z povodní a záplavových dešťů, byť velmi drasticky postihly řadu našich podniků, nejsou tím nejzávažnějším problémem současného stavu zemědělství. Tím zůstávají důsledky poklesu cen většiny zemědělských výrobků. Minulý týden to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský ve Větrném Jeníkově.
Nejvíce je v tomto smyslu podle něj postižena produkce obilovin, olejnin, výkrm prasat, kuřat, skotu a další komodity. Například cena jatečných býků 36,97 Kč/kg z 38. týdne je nižší, než jak byla v průměru roku 1999. Cena krav 21,57 Kč/kg je pod úrovní roku 1994 a cena kuřat 20,42 Kč/kg je nižší než v roce 1991. Podle svazového odhadu tržeb za devět rozhodujících komodit, nastává letos k obdobný cenový pád jako v roce 1999. Tržby za rozhodující zemědělské komodity by měly v roce 2002 dosáhnout zhruba 81,5 mld. Kč, tedy. 90,4 % loňské skutečnosti. Nejvyšší pokles tržeb lze očekávat u obilí (asi o 19 %), jatečných prasat (asi o 17 %) a u řepky (zhruba o 27 %).
Podle Jirovského je třeba při návrhu řešení současné situace upřednostnit odstranění škod vzniklých při povodních, proto svaz navrhuje řešení ve třech stupních. Za prvé zemědělské podniky postižené povodněmi a záplavami by měly na základě protokolárně zjištěných škod podle metodiky MZe získat bezprostřední finanční pomoc a příjemci pomoci jak právnické tak fyzické osoby by měli být osvobozeni od darovací daní. U zemědělských podniků postižených povodněmi, záplavami a přívalovými dešti žádá svaz prodloužení podpory bankovních úvěrů ze strany Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (dotace úroků a garance) s cílem odložit splátky úvěrů u příslušných bank, dále poskytnutí povodňové půjčky a odpuštění splátek z privatizovaného zemědělského majetku a nájemného ze zemědělské půdy pronajímané Pozemkovým fondem ČR.
Z důvodu cenového propadu v letošním roce pak Jirovský požaduje pro všechny zemědělské podniky odpuštění splátek povodňových půjček z roku 1997 a splátek úvěrů na TOZ ve správě Konsolidační agentury. Dále chce vyhlásit nový program PGRLF k založení nové úrody, resp. k pokrytí všech nákladů s tím spojených, do výše 3000 Kč/ha oseté plochy s dotací úroků a s 90 procentní garancí úvěru splatného za dva roky.
V této souvislosti Zemědělský svaz zásadně odmítá zvýšení DPH u potravin z pěti na sedm procent, protože tím se přenáší úhrada povodňových škod z větší části na zemědělské prvovýrobce dalším poklesem farmářských cen, neboť podle něj stát tyto prvovýrobce dodnes neochránil jako nejslabší stranu před ekonomickým tlakem zpracovatelů a obchodních řetězců.