04.06.2001 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodej půdy se zrychlí

Zhruba 802 tisíc hektarů zemědělské půdy má ve své správě Pozemkový fond ČR (PF). Z toho 41 tisíc ha není pronajato. „Nedá se říci, že je necháváme ladem, ale udržujeme je tak, aby byly v kulturním stavu, nabízíme je restituentům a dáváme je do nabídky na prodej,“ řekl Josef Miškovský, předseda výkonného výboru PF. Prodej půdy by podle něj měla zrychlit právě přijatá novela zákona o prodeji státní zemědělské půdy.

Nabídka na prodej státní půdy běží již ve třetím kole a zatím fond prodal více než 1900 pozemků o výměře asi 962 ha a za cenu přesahující 80 milionů korun. „Prodej i vydávání náhradních pozemků nám ztížil zákon č. 212/2000 Sb., který se týká odškodnění obětí holocaustu a také novela zákona o obcích. Ty mohou na jejím základě získat pozemky, které kdysi dostaly jako příděl,“ poznamenal předseda. Osoby oprávněné podle zákona č. 212/2000 Sb. si mohou o vrácení svého majetku podat žádost na pozemkové úřady do konce června letošního roku. To znamená, že PF zatím musí u každého pozemku, který chce vydat na náhradní restituci nebo prodat, prověřit, zda v příslušné pozemkové knize nedošlo časovém rozmezí uvedeném v zákoně k pohybu vlastnictví. Privatizace půdy by se tedy mohla zrychlit v druhé půli letošního roku, až bude zřejmější, o které pozemky noví restituenti požádali.
Celý proces by měla zpružnit v květnu Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o prodeji státní zemědělské půdy. Spolupráci institucí, které se musí k odstátnění daného pozemku vyjádřit, zrychlí ustanovení, že neučiní-li tak do měsíce, znamená to, že s prodejem souhlasí. Důležité pro PF zejména je, pozemky uvedené v nabídce podle novely nemusí přeceňovat, pokud v průběhu procesu jejich prodeje začne platit nová cenová vyhláška. Jak Miškovský uvedl, Poslanecká sněmovna také schválila, že nájemci, kteří na půdě hospodaří nejméně pět let, mají přednostní právo získat 50 procent pozemků, které mají ve svém nájmu, nejvíce však na 300 ha. Jak upozornil, i pro tento prodej platí mimo jiné i to, že si ji může koupit pouze fyzická osoba. Pokud je nájemcem právnická osoba, tedy společnost nebo družstvo, může to být pouze jejich člen.
Novela zákona by podle Miškovského měla pomoci i zahrádkářům, kteří mají s PF uzavřenou nájemní smlouvu, k přednostnímu získání těchto pozemků, a to za cenu zemědělské půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down