Podle místopředsedy Českého bramborářského svazu Vlastimila Rasochy v letošním roce v Evropě nehrozí tak velké propady produkce brambor jako v minulém roce. V každém však případě jejich úroveň ovlivní i naše domácí ceny. Pokud se vše sklidí, tak Rasocha odhaduje, že v následujícím roce bude cenová situace lepší než letos. "Nicméně ceny pro spotřebitele jsou nyní výhodné, dá se čekat jejich postupný nárůst," upozornil¨. „Mnoho let se do ČR dovážely přebytky produkce brambor ze zahraničí, které tlačily na ceny a čeští pěstitelé tak pod tímto tlakem snižovali produkci brambor,“ uvádí Rasocha s tím, že však stále platí, že brambory patří k nejlevnější zelenině, a přitom jsou výživově hodnotnou potravinou.
Podle místopředsedy svazu měla Česká republika proti některým evropským státům štěstí. Například v Německu, Velké Británii nebo Nizozemsku podle něj v posledních týdnech prší. "Nastává tam situace skoro až dramatická – je sklizeno pouze 50 procent konzumních ploch," řekl. Nechtěl odhadovat, jak vysoko by ceny v Evropě stouply, kdyby se tyto plochy nesklidily. V ČR zbývá sklidit deset až 15 procent ploch.
„Česká republika je u brambor určených pro přímou spotřebu soběstačná pouze ze 70 až 80 procent, odhaduje Vlastimil Rasocha. Centrem pěstování brambor byla u nás vždy Českomoravská vrchovina. V současné době se zde pěstuje bezmála 40 procent veškeré produkce. Dlouhodobým cílem Českého bramborářského svazu je však dosažení úplné soběstačnosti v produkci konzumních brambor. „Je nutné rozšířit jejich produkční plochy. Splnění tohoto cíle se neobejde bez dlouhodobé státní podpory pěstitelů,“ vysvětluje Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu a doplňuje, že důvodů k podpoře je více, jedním z nich je ale i vyšší podpora pěstitelů ve státech bývalé EU 15.