Průtoky v povodí Moravy se snižují, pohybují se od 30 do 100 procent průměru

Průtoky v řekách v povodí Moravy se aktuálně pohybují od 30 do 100 procent dlouhodobých průměrných měsíčních hodnot. Na většině míst vodohospodáři zaznamenávají postupný pokles, někde tokům pomáhají vodní nádrže. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Průtoky v povodí Dyje se aktuálně pohybují převážně v rozmezí od 30 do 90 procent dlouhodobého červnového průměru, v povodí Moravy jsou průtoky převážně v rozmezí od 15 do 60 procent. U obou podle mluvčího dosahují nižších vodností především menší vodní toky.

Například Jihlavou v Ivančicích protéká 83 procent, Svratkou ve Veverské Bítýšce 70 procent, Dyjí v Podhradí 55 procent a Svitavou v Bílovicích nad Svitavou 50 procent dlouhodobých měsíčních průměrů. Oproti tomu Litavou, Balinkou nebo Želetavkou aktuálně protéká okolo 30 procent průměrných červnových hodnot. Dřevnicí ve Zlíně protéká 55 procent, Olšavou v Uherském Brodě 45 procent, Bečvou v Dluhonicích 33 procent a Oskavou v Uničově 26 procent dlouhodobých měsíčních průměrů. Řeka Morava je v profilu Strážnice na 31 procentech červnového normálu. Průtoky v Romži, Veličce v Hranicích či Rožnovské Bečvě se pohybují mezi deseti a 20 procenty dlouhodobých měsíčních průměrů. Hranici sucha ale vodohospodáři zatím nikde na měřených profilech neevidují.

Významné vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou podle mluvčího plné nebo téměř plné. Naplněnosti zásobních prostor nádrží se pohybují od 75 do 100 procent, většinou však mezi 90 až 100 procenty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down