Jak hodnotíte loňskou sklizeň vína?
Vzhledem k jarním mrazům, které poškodily část oček , byla celková úroda proti předcházejícímu roku nižší o více než 30 procent. Na druhou stranu díky tomu, že některé rostliny vyživovaly menší počet hroznů a loňský teplý a slunný podzim byl pro víno mimořádně příznivý, hrozny postupně vyzrávaly a vyzrály velmi dobře při zachování určitého množství kyselin. Vína jsou velmi aromatická. Loňské počasí umožňovalo také dosažení vyšších cukernatostí.. Bylo tak zaděláno na kvalitativně velmi dobrou úrodu, což se projevuje již při prvních degustacích. Zdá se, že ročník 2006 rozhodně předčí ročníky 2005 i 2004. Zatím je to ve stadiu úvah, protože k přímému srovnání pochopitelně nemůže dojít, ale veškeré předpoklady pro toto tvrzení jsou dány.
Teplé počasí ale nepřálo ledovým vínům…
Patříme k několika státům, které jsou schopny vyrábět ledové víno, právě kvůli tomu, že se tu objevují koncem sklizně mrazíky. Pochopitelně se vyskytly takové obavy, že tu ledové víno ročníku 2006 nebude. I když ho určitě bude méně, neznamená to, že ledová vína tady nebudou. Nahradí je ledová vína z předcházejících ročníků.
Teprve mezi Vánocemi a Silvestrem byly totiž v některých místech skutečně naplněny podmínky pro výrobu ledových vín, podle nichž hrozny musejí být sbírány při minus sedmi stupních Celsia a předtím musí být mráz, aby hrozny promrzly a tudíž se zvýšila cukernatost k zákonem uvedeným 27 stupňům. Na naplnění podmínek však vydrželo čekat jen pár vytrvalců. Byly to jednak menší vinaři a několik zemědělských podniků.
Jak budou loňská ledová vína kvalitní, to se teprve ukáže. Sám bych řekl, že cukernatost ledových vín by neměla být tak vysoká jako ledových vín z předcházejících ročníků. Mráz se totiž jen lehce dotkl hranice, bylo to kolem minus osmi, tak se nedají očekávat obzvláště vysoké zbytkové cukry. To ovšem neznamená, že ledová vína z ročníku 2006 budou špatná.
Teplé počasí stále přetrvává, jaký to bude mít vliv na vegetaci vinné révy?
Pochopitelně vždycky není dobré, když období vegetačního klidu neprobíhá tak, jak by mělo. Vinaři se zejména obávají toho, zda bude dostatek vláhy, kterou obvykle zajišťuje tající sněhová pokrývka. Zatím to však není nic tragického, ale rozhodně tento průběh zimy nesvědčí žádné rostlině, takže ani révě. Velkým nebezpečím by však byly náhlé výkyvy počasí.
Vinařský fond poskytuje vinařům i určité podpory. Žádosti o ně mohu zájemci podávat od 1.ledna do 15.února. O jaké podpory jde?
Fond vypsal určité tématické okruhy. Například může přispět na úhradu nákladů na pronájem místa při konání přehlídek a výstav, seminářů a školení, rozvoj vinařské turistiky, což zahrnuje akce typu vinobraní a „otevřených sklepů“, úhradu nákladů na autorské honoráře a výrobu tří různých publikací, a to o Velkopavlovické vinařské podoblasti, Slovácké vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy.
Každý, kdo má zájem - a to se netýká jenom vinařů, ale veškerých právnických i fyzických osob, sídlících na území ČR – může podat žádost o podporu svých projektů, které do těchto okruhů zapadají. Podmínky jsou vyvěšeny na stránkách fondu www.vinarskýfond.cz, může se informovat i v kanceláři fondu.
Všimla jsem si, že vypisujete i další termín pro příjem žádostí v létě?
Ano, toto stanoví vyhláška Ministerstva zemědělství č.97/2006 Sb. Každý rok jsou vypsány dva termíny pro podávání žádostí, a to od 1.1. do 15.2. a od 1.7. do 15.8.
Jaké výše může podpora dosáhnout?
Výši podpory a účel, na jaký mohou být prostředky využity, upravuje opět vyhláška číslo 97/ 2006. Vesměs podpora představuje až 50 procent nákladů. Někdy může dosáhnout i sto procent nákladů, což se týká například příspěvků na autorské honoráře a výrobu tištěných materiálů. Tyto podpory nejsou však nárokovou záležitostí, o jejich výši rozhoduje Rada Fondu.
Kolik můžete na tyto aktivity rozdělit peněz?
Na tyto aktivity, to je žádosti o podporu podávané jednotlivými žadateli, je předběžně vyčleněna částka v řádu dvou desítek miliónů. Nejde ale o uzavřenou neměnnou záležitost. Pokud by se objevil nějaký velmi zajímavý projekt, tak, i když bychom měli vyčerpané peníze, má Rada možnost sáhnout do kapes příbuzných titulů a vzít odtud potřebné finance. O rozpočtu Fondu na rok 2007 bude Rada Fondu ještě jednat..
Odkud jsou tyto prostředky?
Minimálně 50 procent peněz pochází z povinných odvodů vinařů a další polovinou přispívá stát ze zákona. Další prostředky fond může přijmout například od samosprávných orgánů. V minulém roce například výrazně přispěl Jihomoravský kraj.
Takže vinaři si určitě bedlivě hlídají, jak jsou jejich peníze rozdělovány?
Je jistá jedna věc, tyto peníze mají sloužit pro rozvoj celého oboru. Pochopitelně názorů na jejich využití může být a je spousta. Proto vinaře vyzýváme k tomu, aby přinášeli náměty, podněty i kritiku, aby se všechny tyto věci mohly korigovat. Rada je k tomu oprávněna. Za obrovskou výhodu příslušných norem považuji možnost přesunout peníze z jednoho roku do druhého. Takže nedochází k tomu, že se koncem roku prostředky čerpají za každou cenu.