Rozpočet Ministerstva životního prostředí by se měl příští rok zvýšit o více než miliardu korun

Rozpočet Ministerstva životního prostředí (MŽP) by se měl příští rok zvýšit o více než miliardu na 20,897 miliardy korun, vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny. Podle mluvčí MŽP Lucie Ješátkové tvoří velkou část rozpočtu finance z Evropské unie. Částka je asi o 15 milionů korun vyšší, než předpokládal před měsícem návrh Ministerstva financí. Poslanci se začnou rozpočtem zabývat na konci října. Schválit ho musí do konce roku, pokud se má stát vyhnout rozpočtovému provizoriu.

"Významnou část rozpočtu MŽP tvoří výdaje předfinancované z EU. Zde je meziroční nárůst o zhruba tři miliardy korun, což vysvětluje nárůst rozpočtu MŽP," sdělila Ješátková.

Příjmy do rozpočtu by měly být nižší

Příjmy MŽP mají v příštím roce dosáhnout téměř 55,5 miliardy korun, téměř o 39 miliard méně než letos. Z toho přibližně 14,6 miliardy pokryjí peníze ze zdrojů Evropské unie a finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska. Na platy by v resortu mělo jít 1,1 miliardy korun. Na výzkum, vývoj a inovace je pro MŽP ze státního rozpočtu vyčleněno přes 266 milionů korun, zhruba o 15 milionů více, než počítal měsíc starý návrh. "MŽP dostojí vládnímu závazku snižování objemu prostředků na platy o dvě procenta. Aktuálně už dochází například k restrukturalizaci resortní organizace CENIA," uvedla Ješátková. 

Restrukturalizace agentury CENIA

Restrukturalizace agentury CENIA (Česká informační agentura životního prostředí) bude spočívat ve snížení počtu agend a úvazků, snížení provozních nákladů a převedení agend do jiných resortních organizací, na MŽP a jiné resorty. Pracovní poměr se ukončí zhruba třetině zaměstnanců (asi 20 lidem), sníží se i náklad na nájem a vozový park. MŽP tak v příštím roce ušetří podle Ješátkové zhruba osm milionů korun. "V rámci úsporných opatření plánuje MŽP restrukturalizaci pracovní síly i v rámci dalších resortních organizací, která povede ke snížení celkového počtu míst o asi 80. Toto opatření se propíše do plánované úpravy našeho rozpočtu, až se dostane ke schvalování v Poslanecké sněmovně," uvedla Ješátková. Výdaje MŽP by měly jít na ochranu přírody a krajiny, včetně ochrany klimatu a ovzduší, a technickou ochranu životního prostředí. Dotace Státnímu fondu životního prostředí by měla činit 6,59 miliardy korun, o téměř pět miliard více než loni. V porovnání se srpnovým návrhem se zvýšily asi o 15 milionů výdaje v kapitole Ostatní činnosti v životním prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down