Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80 milionů korun. Na jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petra Jílka si ale žádný z chovatelů zatím nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze. Na vině je podle něj to, jak je reálně napsaný zákon. Jeho změna bude možná až při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, dodal. Kožešinové farmy skončily letos 1. února.
"Současný zákon je v takové dikci, že reálně neumožňuje vyplatit chovatelům kožešinových zvířat finanční prostředky," řekl Jílek. Norma přitom přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace mělo stanovit ministerstvo vyhláškou. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Podle dnešního prohlášení Jílka ale dlouhodobě vykazovali chovatelé prakticky nulový zisk, kompenzace by se tak blížily nule.
K začátku února muselo podle zákona skončit všech devět českých farem. Mluvčí MZe Vojtěch Bílý už dříve zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu. "Ministerstvo proto letos připravilo vyhlášku, podle které chtělo vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé měli moci získat až 200 000 eur (5,1 milionu korun)," sdělil v únoru Bílý.
Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15 000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.*