09.05.2018 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rybářství Třeboň chybí kvůli suchu v rybnících čtyřicet procent vody

Rybářství Třeboň chybí kvůli suchu v rybnících zhruba 40 procent vody. Firma proto omezila kapacity sádek, používá hlavně ty v Třeboni, z nichž se voda vrací do rybniční soustavy. Úhyn ryb kvůli suchu nezaznamenala. Uvedl to předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Při letošních jarních výlovech měla firma výnos téměř 150 tun tržních ryb.

"Z objemu vody, který zadržují naše rybníky, nám oproti obvyklému stavu chybí zhruba 40 procent vody. Na rybníku Dvořiště, který má 387 hektarů a běžně zadržuje při své hospodářské hladině 6,7 milionu kubíků vody, tam v tuhle chvíli chybí zhruba padesát procent," řekl Malecha.
Firma vyhlásila režim sucha, s vodou šetří. Omezila sádkovací kapacity - na sádkách potřebuje uchovat ryby před tím, než je prodá. "Dnes sádkujeme hlavně v Třeboni, kde se voda, která přes sádky teče, vrací zpátky do soustavy, takže o ni nepřicházíme," řekl Malecha.
Problém se zdravotním stavem obsádek ani s úhynem ryb spojeným se suchem třeboňští rybáři zatím nemají. Protože sucho může podle Malechy trvat i několik měsíců, připravují se rybáři na to, že z rybníků, v nichž je vody víc, ji začnou čerpat do těch, kde je už situace vážná.
Firma není závislá jen na jarních a podzimních výlovech. Sucho jí nyní komplikuje další výlovy, potřebuje víc vody na sádkách.
Od roku 2002 zažívá podle Malechy republika extrémy, povodně nebo velká sucha. Letošní rok považuje oproti předešlým za mimořádný v tom, že sucho přišlo velmi brzy. Po teplém lednu i únoru nastaly mrazy v březnu.
"A z toho přišlo léto. Příroda si s námi docela hraje. Nebyl žádný sníh, žádné srážky. Jsme na začátku května a potýkáme se se situací, která přicházela v červenci, srpnu a ne na začátku sezony. To je nový extrém. Máme výhodu Zlatou stoku (vodní kanál napájející rybniční soustavu), která je schopná - když je voda v Lužnici - nám významně pomoci. Ale voda už není ani v Lužnici," řekl Malecha.
Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down