10.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S principy Green Dealu prezidentští kandidáti většinou souhlasí

S principy tzv. Green Dealu, tedy Zelené dohody, prezidentští kandidáti většinou souhlasí. Podle některých by ale při jeho naplňování Evropa měla přihlédnout k aktuální situaci. Zájemci o účast v prezidentské volbě to uvedli v anketě ČTK.

S principy Green Dealu zásadně nesouhlasí z oslovených uchazečů o Pražský hrad bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která ho nazvala "zeleným terorem". "Bez hlubších znalostí a analýz dopadů se přijímaly v Bruselu nesmyslné zákony a nařízení, ke kterým se ČR připojovala téměř bez výhrad," uvedla.

Podnikatel Karel Janeček s myšlenkou přechodu k obnovitelným a zeleným zdrojů energie souhlasí. "Nutnost změnit myšlení v otázce energetiky se nyní opět naplno ukázala v souvislosti s válkou na Ukrajině," napsal. Souhlasí, že je potřeba mít komplexní a promyšlenou vizi zkoordinovanou napříč Evropou.

Podle senátora Marka Hilšera Zelená dohoda pomůže zmírnit dopady klimatické změny a pomůže k odpoutání se od energetické závislosti na nedemokratických režimech. "Odklon od fosilních paliv, která jsou drahá a nespolehlivá, sníží ceny energií díky využití obnovitelných zdrojů," uvedl.

S principy Green Dealu souhlasí bývalá rektorka Danuše Nerudová. Uvedla, že klimatické změny mají již nyní zásadní dopad na naši krajinu. "Stačí se podívat na sucho, nedostatek pitné vody nebo zničené lesy kůrovcem," podotkla. Dohoda podle ní může mít pozitivní dopad i dalece nad rámec ekologických témat. Vnímá ji jako příležitost pro inovace, které pomohou občanům i firmám a budou šetrné k životnímu prostředí.

Podle senátora Pavla Fischera se lidstvo bez koordinovaného úsilí o snížení skleníkových plynů pomalu udusí. "Je zásadní, abychom nejen v rámci OSN, ale také v EU koordinovali iniciativy směřující ke snížení emisí," řekl.

S principy Green Dealu souhlasí i generál Petr Pavel. "I když je válka a jsme v problémech, dramatická situace ohledně životního prostředí nezmizela," sdělil. Pokud podle něj ČR chce udržet kvalitu života, na jakou jsou občané zvyklí, je potřeba směřovat k udržitelnosti a klimatické neutralitě.

"ČR je součástí Green Dealu. Vláda musí udělat vše pro to, abychom transformaci české ekonomiky zvládli," uvedl odborový předák Josef Středula.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down