Sady u Plzně zahájily sklizeň třešní, úroda má být rekordní

Sady Nebílovy na Plzeňsku zahájily sklizeň třešní. Úroda všech druhů ovoce by měla být letos velmi vysoká. Nemrzlo, bylo zatím dost vody, včely létaly, takže ovoce bude určitě rekordní množství, řekla Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy, jednoho z nejvýznamnějších pěstitelů v Plzeňském kraji. Obává se už jen toho, aby nepřišly kroupy. Doufá, že nebude dlouhé sucho, aby mělo ovoce atraktivní velikost. Žádné druhy letos nezdraží.

Sady vyhlásí  víkendový samosběr třešní za 60 Kč/kg, nasbírané plody budou prodávat za 99 Kč, za stejnou cenu jako loni. "Teď protrháváme první odrůdu Grace Star," řekla vedoucí. Sady pěstují ještě čtyři odrůdy třešní, celkem na třech hektarech. "Budou dozrávat postupně, loni to bylo najednou. Určitě to bude trvat tři týdny, když to dopadne dobře s počasím," uvedla. Kvůli velikosti plodů sady intenzivně zavlažovaly.
V Nebílovech vrcholí první sklizeň jahod z půl hektaru ve fóliovnících. "I když byla trochu menší, asi dvě tuny, tak jsme nadšení, jaké byly krásné i chuťově skvělé. Další menší sklizeň by měla být podzimní," řekla Zikmundová. Firma je prodává za 110 korun kilogram, k samosběru nepřistoupila, protože jich nebylo takové množství. "Bereme objednávky, lidé je hrozně chtějí. U stánků na ulicích jsou všechny z Polska, ale jahody nemohou cestovat takovou dálku. U nás jedou z fóliovníku rovnou k zákazníkovi," řekla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down