10.09.2002 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek agrárního obchodu bude zřejmě větší

O 12 až 14 procent by se meziročně mohl prohloubit schodek agrárního obchodu České republiky. Projeví se zde zejména silná koruna a nízké ceny na mezinárodních trzích. Uvedl to Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky s tím, že vliv bude mít také komoditní struktura, která se vyznačuje v dovozu vysokým podílem zpracovaných výrobků a ve vývozu převahou surovin.

V prvním pololetí letošního roku uzavřela Česká republika agrární obchod schodkem 13,09 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst záporného salda o 13 procent. Zatímco vývoz klesl o šest procent na 21,9 miliardy korun, dovoz stoupl o procento na 35 miliard korun.
Loni ČR v obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty vykázala schodek 19,8 miliardy korun, zatímco v předchozím roce to bylo 17,3 miliardy Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down