Schodek agrárního zahraničního obchodu se v pololetí meziročně zvýšil o dvě procenta

Schodek agrárního zahraničního obchodu se v pololetí meziročně zvýšil o dvě procenta na 11,8 miliardy korun. Vývoz se snížil o 334,6 milionu korun na 101,1 miliardy korun a dovoz o 104,2 milionu korun na 112,9 miliardy korun. Informovalo o tom Ministerstvo zemědělství. Vyváželo se méně cigaret. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska tato statistika ukazuje nezdravý vývoj v českém zemědělství a ve výrobě potravin.

„Je nezbytné přizpůsobit nastavení celé národní agrární politiky a jednotlivých podpor. Omezit nesmyslné plošné platby na minimální výkony. Zaměřit se na investice do živočišných a speciálních rostlinných odvětví, které stojí na výkonech a produkci, jsou provázány na zaměstnanost, a tím i na příjmy a výdaje státního rozpočtu,“ řekl Jandejsek. Česká produkce by se podle něj měla v republice také zpracovat a následně vyvážet přebytky. Například tedy nevyvážet obilí, ale dát ho do chovů hospodářských zvířat, které produkují maso.

Češi stále nejvíce vyvážejí cigarety, které tvoří více než desetinu exportu, následuje pšenice a přípravky používané k výživě zvířat, dále pekařské zboží, nezahuštěné mléko a smetana.

Naopak do České republiky se nejvíce dováží vepřové maso, dále stejně jako u vývozu hrají významnou roli cigarety nebo pekařské zboží. V komoditním pohledu ovlivnily v 1. pololetí roku 2017 meziroční vývoj bilance českého agrárního zahraničního obchodu jednoznačně největší měrou cigarety, jejichž netto-vývoz poklesl o 1,6 miliardy korun na 5,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo. Zhoršila se i bilance obchodu s vepřovým masem.

Češi jako v minulosti nejvíce vyváželi na Slovensko, do Německa, Polska, Itálie a Rakouska, zboží do republiky proudilo nejvíce z Německa, Polska nebo Nizozemska. Ze zemí mimo unii pak z Číny, Turecka nebo Spojených států amerických.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down