Senátní výbor podpořil zákon zavádějící registraci psů v centrální evidenci

Senát zřejmě schválí návrh, který zavádí registraci psů v centrální evidenci, provozovat ji bude Komora veterinárních lékařů. Schválit novelu veterinárního zákona, která tuto novinku zavádí, v předložené podobě dnes Senátu doporučil jeho výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Od předloňského roku je ze zákona povinné mít psa očipovaného. Soukromí veterináři kritizovali právě chybějící jednotný registr psů. Zatím existují jen dílčí databáze a lidé nemají povinnost nechat čipované zvíře zaregistrovat, což například komplikuje strážníkům hledání majitele zatoulaného psa.

Veterináři do evidence zanesou identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Přístup do evidence mají mít nejen veterináři, ale také orgány veřejné moci a částečně i chovatelé. Novela řeší také podrobnosti povinného čipování psů a zavádí podle požadavku EU pravidla pro mezinárodní přepravu zvířat. Jejich porušení by mohlo být potrestáno až dvoumilionovou pokutou. Evidence bude neveřejný registr, cenu za zápis si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se budou z evidence vyřazovat po 20 letech. Do evidence mají mít přístup také obce a chovatelé. Chovatelé se dostanou jen k údajům týkajícím se jejich psů. V evidenci se budou zaznamenávat rovněž telefonní čísla chovatelů, budou je moci aktualizovat. Novela zákona také ruší povinnost chovatele včelstev, aby hlásil neprodleně úhyny včelstev nad stanovený limit krajským veterinářům. Náměstek ministra zemědělství Petr Jílek řekl, že tato povinnost obtížně kontrolovatelná a v podstatě šlo o zbytečnou byrokracii. Stejně tak zbytečnou byrokracií podle něj bylo vyžadovat osvědčení veterináře k přestěhování včelstev mimo území kraje. Nebylo možné to kontrolovat a povinnost nebyla ani dodržována, poznamenal. Poslanci novelou zakotvili povinnou registraci chovu hmyzu, který je určen k lidské spotřebě nebo k výrobě zpracované živočišné bílkoviny, a to u krajské veterinární správy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down