Seznam nepůvodních invazních druhů se rozšířil o dvanáct druhů, mezi nimi je bolševník i ondatra

Evropská komise přidala do seznamu nepůvodních invazních druhů nově dalších devět rostlin a tři živočichy, mezi nimi ondatru a bolševník. Uvedla to za Ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová. Tyto druhy se nemají ve volné přírodě hromadně likvidovat, pouze omezovat. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určuje sám. Česká republika však zatím žádnou legislativu nepřijala, dovoz invazních druhů tak zatím kontrolují na pražském letišti veterináři. Členovi zahraniční komise Českomoravské myslivecké jednoty Bohumilu Strakovi se nelíbí, že na to úřad neupozornil dříve. Že ministerstvo nekomunikovalo, mu vyčítá i Český zahrádkářský svaz.

Seznam byl doplněn o rostliny plevuňku Alternanthera philoxeroides, klejichu hedvábnou, vodní mor kanadský, barotu chilskou, lipnici Mocrostegium vimineum, dochan setý, stolístek různolistý, ale také o bolševník velkolepý nebo netýkavku žláznatou. Podle Pospíšilové Česká republika navrhla a v rámci projednávání obhajovala doplnění bolševníku velkolepého jako jednoho z nejznámějších a velmi problematických druhů invazních rostlin u nás i v celé EU. Mezi živočichy se nově zařadil i psík mývalovitý nebo husice nilská. Stát podle Pospíšilové vznášel připomínky k návrhu na zařazení například ondatry pižmové, která v ČR nepůsobí významné environmentální problémy.

Podle Straky nelze ondatru považovat za invazní druh. Ondatru u nás v ČR už nelze považovat za invazní druh, protože už dávno neexpanduje, její stavy i roční odlov se snižují a stává se již docela vzácnou zvěří, dodal. Podle něj navíc státy hlasovaly o všech dvanácti druzích najednou, místo aby jednaly o jednotlivých rostlinách a živočiších.

Zahrádkáři ocenili, že se na seznam dostal bolševník a netýkavka. Za diskutabilní považují odborníci Českého zahrádkářského svazu zařazení gunnery (baroty), neboť chybí poznatky o tom, že by se v našich podmínkách projevovala invazně. Pěstuje se v botanických zahradách a u velmi zkušených pěstitelů," sdělila mluvčí svazu Zdeňka Jankovičová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down