27.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silné deště ohrožují úrodu kávy v Kolumbii

Silné deště v Kolumbii ohrožují úrodu kávy v zemi. Kolumbie je po Brazílii celosvětově druhým největším dodavatelem kávy arabica, která je oblíbená u producentů kvalitnější kávy, upozornila agentura Bloomberg. "V hlavních pěstitelských oblastech je velmi vlhko," řekl meteorolog firmy Maxar Technologies Donald Keeney. Déšť by podle něj měl v příštích deseti dnech pokračovat.

Problémy v Kolumbii by mohly prohloubit celosvětový deficit na trhu s kávou, který se očekává v nadcházející sezoně. Tento deficit způsobil propad produkce v Brazílii a komplikuje ho prudký růst nákladů a problémy s přepravou. Hrozí tak zvyšování cen pro konzumenty kávy po celém světě. K současnému vývoji počasí přispívá atmosférický jev La Niña. Ten vytváří neobvyklé vlhko v Kolumbii a sucho v Brazílii, která je největším dodavatelem kávy. Celosvětový výhled dodávek kávy arabica je již nyní napjatý kvůli suchu a mrazům, které poškodily brazilskou úrodu v letošním roce; brazilská vláda očekává "velký dopad" i v roce 2022. Brazilská produkce klesla letos proti loňskému roku o zhruba 18 milionů 60kilogramových žoků, což představuje zhruba 40 procent produkce arabiky v zemi. Pokles představuje více, než činí roční produkce v Kolumbii, která dosahuje 14 milionů žoků. Obě země se na celosvětových dodávkách kávy arabika podílejí dvěma třetinami. Cena termínových kontraktů na kávu v New Yorku letos již vzrostla o více než 50 procent. Situace v Jižní Americe dále komplikuje situaci v odvětví, které se již nyní potýká s rostoucími náklady na hnojivo a energii, problémy s přepravou a pandemickými omezeními v místech, jako je Vietnam.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down