Sklizeň se blíží. Nenechte své uhlíkové kredity ležet ladem na poli

Dnes hovoříme s Petrem Adlerem ze společnosti Agreena, která je přední evropskou platformou pro půdní uhlík.

Petr Adler ze společnosti Agreena

Mohl byste nám na úvod říci něco o společnosti Agreena a jejím poslání?

Agreena je jedničkou na evropském trhu s dobrovolnými uhlíkovými kredity. Úzce spolupracujeme s partnerskými zemědělci na 19 evropských trzích. Prostřednictvím regenerativních postupů – jako je bezorebné či minimální obdělávání půdy, pěstování krycích plodin či aplikace biologických alternativ chemických hnojiv – mohou zemědělci významně zmírnit dopady klimatické změn. Příjmy z našich uhlíkových certifikátům mohou zemědělcům snížit finanční rizika spojená s přechodem k regenerativnímu zemědělství a motivovat je k nové cestě. Farmářů zapojených do našeho programu, AgreenaCarbon, stále přibývá. Díky pokročilým technologiím satelitního monitorování pomáháme zemědělcům, společnostem a vládám na jejich cestě k tzv. čisté nule.

To zní velmi dobře. Můžete našim čtenářům vysvětlit, co přesně zemědělci získají, když se do programu AgreenaCarbon  zapojí?

Zemědělci zapojení do našeho programu mohou získat významné příjmy z uhlíkových kreditů. Za poslední dva roky jsme zemědělcům v celé Evropě vyplatili více než 15 milionů eur tedy asi 370 milionů Kč. Nejúspěšnější hospodáři vydělávají  až přes 1900 Kč na hektar.

Kolik zemědělce zapojení do programu AgreenaCarbon stojí?

Zapojení do programu AgreenaCarbon ani jeho využívání nestojí farmáře nic. Čím dříve zaregistrují svá pole a zavedou regenerační postupy, tím více mohou vydělat. Agreena z kreditů před jejich vydáním zemědělcům odečte servisní poplatek, což je v podstatě podíl z vygenerovaných kreditů. To znamená, že zemědělci za účast v programu nikdy nemusí platit z vlastní kapsy a už vůbec ne předem.

Proč jsou firmy ochotné za uhlíkové kredity platit? Čím jsou kredity cenné?

Výborná otázka. Půdní uhlíkové kredity představují jednu metrickou tunu CO2e odebranou z atmosféry pomocí půdních mechanismů.. Společnosti tyto kredity nakupují, aby kompenzovaly své těžko odstranitelné emise, a pomáhají tak plnit své závazky v oblasti udržitelnosti. S těmito kredity se obchoduje na dobrovolném trhu s uhlíkem (VCM), kde ceny určuje dynamika nabídky a poptávky, kvalita kreditů a nálada na trhu. Naše kredity s vysokou integritou, ověřené třetími stranami, poskytují kupujícím jistotu, že podporují skutečný a ověřitelný dopad na klima.

Jak jsou tyto uhlíkové kredity validovány a proč by měli zemědělci důvěřovat jejich hodnotě?

Vysokou  kvalitu našich uhlíkových kreditů stvrzuje jejich ověření třetí stranou, což garantuje jejich maximální integritu, transparentnost a hodnotu.

Tím je zajištěna důvěryhodnost těchto kreditů a jejich důvěryhodnost pro zemědělce i kupující.

Co mohou zemědělci se získanými uhlíkovými kredity dělat?

Mají několik možností, jak se svými kredity naložit. Mohou si je ponechat, prodat je sami nebo nechat společnost Agreena, aby našla nejlepší tržní cenu a postarala se o prodej. Tato flexibilita umožňuje zemědělcům učinit nejlepší rozhodnutí dle  jejich konkrétní situace.

Co by měli zemědělci udělat, pokud se chtějí do programu zapojit, když se blíží období sklizně?

Zemědělci by se měli přihlásit co nejdříve, aby své příjmy maximalizovali. Termín pro přihlášení do programu na sklizňovou sezónu 2024 je 30. června. Více informací o svých potenciálních výdělcích najdou na stránce agreena.cc/vydelek .

To vše zní velmi slibně. Co byste zemědělcům, kteří o vstupu do programu  AgreenaCarbon vzkázal na závěr?

Nenechte si to letos ujít. Žně se blíží a my vám chceme pomoci úrodu co nejlépe využít. Připojte se k AgreenaCarbon a proměňte své udržitelné postupy v zisk! Na webu si můžete jednoduše váš potenciální příjem spočítat. Rádi vám tím provedeme.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down