12.11.2002 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špatné zprávy pro mléko

Na podporu vývozu mléčných přebytků hodlá stát příští rok vydat o téměř miliardu korun méně než letos, kdy export subvencuje mimořádně vysokou sumou zhruba 2,2 miliardy korun. Zpracovatelé chtějí toto závažné sdělení posoudit společně se zemědělci.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v návrhu rozpočtu na příští rok vyčlenil na exportní dotace mlékárenských výrobků 1,306 miliardy korun. Podle jeho ředitele Jana Höcka to může stačit na pokrytí asi 480 až 500 milionů litrů. Fond ve své bilanci na nadcházející rok ale nepředpokládá, že by se proti letošku změnila domácí výroba a spotřeba. Ani dovozy by se neměly příliš lišit od letošních asi 200 milionů litrů. „Přebytek by se měl tedy pohybovat na zhruba stejné úrovni jako v tomto roce, to znamená kolem 620 milionů litrů,“ očekává Höck. Zpracovatelům ale fond jasně říká, že tak vysoký přebytek nebude schopen financovat, nedojde-li k dramatickým změnám cen mléčných výrobků na zahraničních trzích nebo v kursu koruny.
Představenstvo Českomoravského svazu mlékárenského na svém čtvrtečním jednání rozhodlo, že tuto velmi vážnou věc nemohou mlékaři řešit sami, ale ve spolupráci se zemědělci. „Pokud se očekávají problémy s uplatněním přebytků na vývoz, tak je nutné se zamýšlet nad tím, jaké kroky podniknout na vnitřním trhu. A o tom budeme se zemědělci jednat,“ uvedl ředitel svazu Michal Němec. Naznačil, že jednou z možností je prodej společnými silami. Připouští i úvahy nad takovými státními zásahy, jako je vyhlášení minimálních cen pro základní mlékárenské výrobky.
Této myšlence je nakloněn předseda družstva Mlecoop Miloš Pazderka. „Peníze na subvencování exportu asi stačit nebudou. Náš hlavní problém ovšem není ve vývozu, ale v nízkých cenách mléčných výrobků na domácím trhu. U řady z nich klesly od loňska o deset procent. Proč se ale mají při sedmiprocentním růstu mezd snižovat ceny potravin a přivádět tak do krize jak zpracovatele, tak sedláky?“ poukázal Pazderka.
Nikdo se nechce pouštět do spekulací, jaký vývoj se dá očekávat v nákupních cenách mléka. „Tlak na snížení farmářské ceny je už letos enormní, přestože na vývoz šlo hodně peněz,“ uvedl předseda Mlecoopu. Ředitel mlékárenského svazu vylučuje, že by se napřesrok u světových cen mlékárenských výrobků zopakoval příznivý loňský rok. „Vývozní subvence budou potřeba u všech výrobků i nadále,“ zdůraznil. Nepatrné oživení cen, které nyní nastává, je podle něho v posledním čtvrtletí obvyklé.
Jak mlékařům, tak prvovýrobcům se nelíbí, jak stát uniká z nastaveného systému regulace. „Když jednou přidělí kvóty v objemu téměř 2,8 miliardy litrů, pak nemůže říci, že nemá peníze na to, aby objem financoval,“ kritizuje Němec. Pazderka se zase domnívá, že „omezuje-li stát maximální výrobu, měl by také garantovat, že množství nastavené kvótou mohu opravdu vyrábět“. Může se podle něho totiž stát, že se produkce na trhu neumístí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down