Společnost mladých agrárníků hodnotí novu společnou zemědělskou politiku pozitivně

Na sněmu Společnosti mladých agrárníků ČR (SMA), který se konal dnes v Kostelci nad Černými lesy, a následné konferenci se řešily aktuální problémy rezortu. Viceprezident Evropské konfederace mladých zemědělců Adam Nowak mimo jiné poukázal na to, že se mladí zemědělci snaží spolupracovat v mnoha oblastech, jako je welfare zvířat, přístup k půdě i zajištění finančních zdrojů pro zemědělství. Podle něj se přitom farmáři bývalého východního bloku setkávají se stejnými potížemi. Jako příklad Nowak uvedl uplatnění na trhu. Otázky, kterými se v současnosti zabývají mladí zemědělci v ČR, přiblížil prezident SMA David Brož.

Společnost mladých agrárníků ČR hodnotí novou společnou zemědělskou politiku velmi pozitivně, protože pro spoustu mladých znamená příležitost začít hospodařit. Nejzásadnějším bodem pro nás je navýšení dotací pro mladé začínající zemědělce v oblasti podpor na plochu, dříve to byly top-upové dotace. Jen připomenu, dříve činily 35 euro, pak se zvýšily na 70 euro, měly dosáhnout i 140 euro, ale nakonec činí asi 120 euro. Podle nás to je nejvstřícnější krok. Vítáme, že díky tomu mnoho mladých zemědělců může zahájit svoji činnost. Samozřejmě trochu rozporuplné pocity jsou z poměrně vysoké degresivity plateb, která i u naší členské základny budí obavy. Předpokládáme, že se budeme potýkat i s určitým oportunismem, že někdo zahájí činnost právě z tohoto důvodu. Stejně tak u doplňkové platby pro mladé. Na druhou stranu mladí zemědělci mají obavu z vykazování bilance živin v půdě, tedy hnojení, které mělo být do 31. ledna, pak se termín posunul do 31. března. Druhým, daleko větším problémem podle Brože ale je přesná evidence použitých prostředků na ochranu rostlin (POR), která nastupuje v druhé polovině roku. Měsíční hlášení bude znamenat ohromné potíže pro velkou část členů. Týká se to totiž všech konvenčních zemědělců, kterých máme v členské základně 80 procent. "Také nás mrzí zrušení podpory precizního zemědělství. Chápeme, že nebyl dostatek finančních prostředků. Žadatelů bylo příliš mnoho a částka by byla spíše symbolická. Někteří členové se ale precizním zemědělstvím již začali zabývat. Mrzí nás to, ale chápeme, že je to složité," podotkl.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down