Zemědělci na jedné straně upozorňují v pražských ulicích na svízelnost své finanční situace, na druhé straně nesmyslně přicházejí o peníze, které jsou v resortu k dispozici. Řeč je o dotačním titulu 1. Q na podporu odbytu skotu.
Titul, který je letošní novinkou, prosadil do dotačních pravidel při projednávání státního rozpočtu na tento rok zemědělský výbor. Chovatelé tak mohou dostat dotaci 1500 korun na tele – býčka, jehož matka má podíl plemene holštýn nebo red holštýn 50 procent nebo vyšší. Podpora do 1500 korun byla vypsána za jatečného býka od matky s padesátiprocentním či vyšším podílem krve červenostrakatého plemene. Subjektem, který se mohl do 30. září o dotaci ucházet, je „chovatel podnikající v zemědělské výrobě, u kterého se býček narodil a který zároveň býčka dodal k jatečným účelům nebo na vývoz do zahraničí“. Pro někoho naprosto jasná formulace, pro ministerstvo zemědělství rozporuplné znění.
„Ministerstvo se drží výkladu, že podporu mohou dostat jen ti, co dodávají býčky přímo na jatka nebo na vývoz, nikoli přes odbytové organizace. Domníváme se, že pokud by Nejvyšší kontrolní úřad prošetřoval vyplácení těchto dotací, mohl by nám vytknout neoprávněné poskytování prostředků a žádat jejich vrácení včetně penále,“ uvedl Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe. Dodal ovšem, že je snaha vyslyšet oprávněné námitky odmítnutých chovatelů, prodávajících telata prostřednictvím odbytových družstev. „Zvažují se čtyři varianty, jak rozpor ve výkladu dotačního titulu vyřešit. Asi nejlogičtější je upravit znění přidáním možnosti prodeje přes odbytové organizace. To předpokládá změnu legislativy, kterou chceme nanést na listopadové schůzi sněmovny,“ řekl Roldán s tím, že pak by se dotace stihly sdruženým chovatelům poskytnout ještě letos. Ministerstvo zatím na tento titul, pro který vyčlenilo 150 milionů korun, nevyplatilo žádné prostředky. Podle Roldána eviduje 85 žádostí a poukázat platby chovatelům prodávajícím přímo je otázkou několika týdnů.
Novou dotaci na býčky protlačil v zemědělském výboru v minulém volebním období tehdejší poslanec Václav Grüner (ČSSD). „Myslel to dobře, jenže pozměňovací návrh nebyl precizně připravený a nikdo z poslanců to v tu chvíli nepostřehl,“ vzpomíná tajemník zemědělského výboru František Holík na návrh, schvalovaný na poslední chvíli bez předchozího projednání. „Když znění titulu schválí sněmovna, ministerstvo jej nemůže měnit,“ poznamenal.
Viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný věří, že nešlo o úmysl znevýhodnit členy odbytových družstev a celá záležitost se ve sněmovně brzy vyřeší. „Pokud by chovatelé neměli dostávat dotace kvůli tomu, že jsou zapojeni v těchto sdruženích, pak by šlo o jeden z největších faulů, zvlášť když se vláda ve svém programu zavázala podpořit činnost odbytových organizací,“ zdůraznil.
Podle Miroslava Ušatého, ředitele družstva Centrum obchodujícího s jatečným skotem, je ale formulace v dotačních pravidlech naprosto jednoznačná. „Zvíře dodal zemědělec k jatečným účelům, tedy jak má být. A jestli ho na jatka dodal sám, či obchodník, nebo odbytové družstvo, je snad úplně jedno,“ tvrdí Ušatý. V republice se odmítnutí dotace podle něho týká asi 6500 býčků. „Ministerstvo zemědělství jde tímto proti odbytovým družstvům a titul si vykládá přesně opačně, než jak ho schvalovali poslanci,“ řekl.