Spotřeba biopotravin v ČR se předloni zvýšila o 3,9 procenta, lidé jich nakoupili za 2,02 miliardy korun. Každý občan tak za ně v průměru zaplatil 191 Kč. Vyplývá to ze zprávy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, kterou publikovalo na svém webu ministerstvo zemědělství. Podíl biopotravin na celkové spotřebě se ale nezměnil, zůstal 0,72 procenta. Nejvíce lidé kupovali mléko a mléčné výrobky, hotové pokrmy a ovoce a zeleninu.
Biopotraviny se předloni prodávaly hlavně v maloobchodě, kde za ně lidé vydali 1,76 miliardy korun. Přímý prodej, například z farmy nebo prostřednictvím e-shopů, činil 205 milionů korun. "Opět vzrostl podíl přímého prodeje jak ze dvora, tak od výrobců a distributorů, a to o více než deset procent. Například v roce 2012 činil nárůst 5,9 procenta. Souvisí to se stále větším zájmem lidí o takzvané faremní produkty, které jsou často v biokvalitě," komentoval čísla ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve veřejném stravování si lidé biopotraviny koupili za 59 milionů korun, meziročně tento způsob prodeje vzrostl o více než 100 procent.
V roce 2014 se do České republiky nově vozily biopotraviny z Kolumbie a Thajska, obnovil se také dovoz zboží z Argentiny. Vzrostl import z Filipín, odkud se jako biopotravina obvykle dováží kokosový olej.
Z Česka se loni vyvezly biopotraviny za 1,17 miliardy korun, z toho skoro pětinu činil reexport. Hlavními destinacemi bylo Rakousko s exportem za 232 milionů korun a Německo, kam se vyvezlo potravin v biokvalitě za 228 milionů.
Do budoucna očekává resort nárůst spotřeby biopotravin o pět až deset procent ročně. „Přispět by k tomu mělo jednak pokračující oživení na trhu biopotravin v ostatních státech EU a jednak sílící trend zájmu spotřebitelů o lokální a čerstvé produkty, které jsou často vyráběny v biokvalitě, společně s rozvojem nových forem přímého prodeje v podobě farmářských trhů, systému bedýnek či nově se rozšiřujícího internetového nakupování potravin,“ píše se ve zprávě.*