Spotřeba šumivého vína by v ČR mohla v budoucnosti stoupnout na dvojnásobek

Spotřeba šumivého vína v České republice by mohla v budoucnosti stoupnout na dvojnásobek současného stavu. Nyní činí kolem 1,5 lahve na osobu a rok, například v Německu to je však pět lahví o objemu 0,7 litru na rok. Na dnešním setkání s novináři to řekl Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia Sekt. Skupina očekává letos o několik procent vyšší prodej než loni, kdy prodala 28,5 milionu lahví sektů, šumivých nápojů, tichých vín a lihovin.

Češi pijí hlavně demi sekt v poměru tři ku jedné vůči sušší brut variantě. Podle Beránka je český spotřebitel velmi konzervativní. Společnost Bohemia Sekt očekávala rychlejší příklon ke kategorii brut. Kategorie demi je podle něj synonymem českého sektu, například před desetiletím šlo o poměr 80 ku 20. Spotřebitelé ze západní Evropy podle něj právě více než v ČR dávají přednost suchým šumivým vínům. Příliš se v ČR neprodávají ani sladké varianty, které se pijí více na Slovensku.

Prodej a spotřeba sektů se v ČR stále zvyšují. Zatím však nepřekonaly rok 1999. Tehdy ale šlo podle ředitele o to, že obchodníci jej nakoupili více, než ve skutečnosti spotřebovali. Dohromady se spotřebou v roce 2000 šlo podle něj naopak o dva průměrné roky. Letos by ale mohlo dojít k překonání tohoto prodejního rekordu, rozhodnou prosincové prodeje.

Skupina Bohemia Sekt začne v příštím roce budovat středisko na zpracování hroznů ve své firmě Víno Mikulov v Mikulově na Břeclavsku. Velká investiční akce za 150 až 180 milionů korun bude rozložená do tří let, tedy až do roku 2019. Skupina dlouhodobě investuje desítky milionů ročně, letos se bude blížit 100 milionům korun. V příštích letech počítá ještě s vyšší částkou. Desítky milionů korun dal letos podnik do rozšíření a nákupu vlastních vinic, jichž má teď 520 hektarů. Letos vysadil 40 hektarů nových vinic a k tomu získal na přelomu loňského a letošního roku 21 hektarů už plodných vinic. Do roku 2023 je chce rozšířit alespoň na 700 hektarů.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down