Česká republika je při získávání evropských ochranných známek svých potravinářských a zemědělských výrobků nejúspěšnější z nových členských zemí unie. Jen během několika uplynulých měsíců přibyly do vybrané společnosti potravin a nápojů, které získaly v rámci EU ochranné označení původu, další tři tradiční české výrobky.
V oficiálním seznamu registrovaných produktů tak nyní například kromě světoznámých sýrů feta a gorgonzola, balzamikového octa z italské Modeny či parmské šunky budou nově i štramberské uši, pohořelický kapr a žatecký chmel.
Systém označování tradičních výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. Od té doby do seznamu přibyly stovky druhů nejrůznějších lahůdek, například sýrů, olivových olejů, ovoce, uzenin nebo nápojů včetně piva. Pověst "bašty gurmetů" potvrzují především středomořské země: Itálie a Francie mají kolem 150 ochranných známek, Španělsko a Řecko téměř stovku.
Česko je v porovnání s nimi s počtem šesti registrací sice daleko vzadu; mezi novými členskými zeměmi EU má ale ochranných známek a žádostí o jejich uznání zdaleka nejvíce.