Stát rozdělí 8,3 miliardy korun na moderní technologie i větší pohodu zvířat

Zemědělci i zpracovatelé budou moci do roku 2027 čerpat dohromady 8,3 miliardy korun na investice do zemědělských a potravinářských podniků. Dotace podpoří moderní technologie, větší pohodu zvířat nebo mladé zemědělce. Firmy budou moci žádat o podporu na nákup například stájových robotů, systémů využívající družicová data a nově také na přechod z klecových chovů nosnic na alternativní systémy. Ministerstvo zemědělství o tom  informovalo v tiskové zprávě.

Firmy budou moci o dotace, kterou jsou součástí nového dotačního období společné zemědělské politiky EU, žádat od 22. srpna do 12. září. Ministerstvo uvedlo, že první kolo dotací, jehož pravidla dnes podepsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula, se bude vyplácet několik let, záleží na délce jednotlivých projektů. Největší část, zhruba pět miliard korun, přitom zamíří na investice do živočišné a rostlinné výroby. Dotaci budou moci firmy čerpat také na technologie pro variabilní aplikaci hnojiv, chemických přípravků nebo na sběr dat o porostu. Čerpat je budou moci hlavně na takzvané citlivé komodity, jejichž výroba je náročná na práci a důležitá pro udržení potravinové soběstačnosti, zaměstnanosti nebo péče o krajinu. Jde například o ovoce, zeleninu nebo chov hospodářských zvířat. Podpora zaměřená na přestavbu drůbežářských podniků má podle Ministerstva zemědělství připravit zemědělce na zákaz klecových chovů. Agrární komora letos uvedla, že podle jejího průzkumu chce kvůli zákazu skončit přes osm procent chovatelů a 28 procent chce omezit chov. Uvedla, že ke konci loňského roku bylo v obohacených klecích 60 procent z 5,15 milionu nosnic v ČR. Zhruba 2,4 miliardy korun budou moci čerpat podniky na zpracování zemědělských produktů. Žádat o dotace budou moci hlavně malé a střední firmy. Velké firmy budou moci získat podporu pouze na projekty zaměřené na bioprodukci, snížení spotřeby energie nejméně o deset procent nebo na využívání odpadních vod.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down