Statistici zveřejní odhady sklizní, podle komory budou žně posunuté o 10 dní

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní odhady sklizní na základě červnových údajů. Během léta pak tyto údaje ještě několikrát zpřesní. Loni bylo podle statistiků sklizeno 7,3 milionu tun základních obilovin, většina z toho byla pšenice. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se letošní příchod jara zpozdil o jeden až tři týdny, podobné zpoždění čeká komora u sklizně většiny komodit. Žně tak podle něj budou posunuté zhruba o deset dní.

"Porosty zatím vypadají relativně dobře a očekáváme výnosově průměrný rok. Problémy jsme zaznamenali pouze lokálně v místech, kde došlo k vyšším srážkám a hrozí podmáčení polí," sdělil ČTK prezident komory. Nejvíce postižená je podle něj Morava, která byla navíc v minulém týdnu zasažená bouřemi s tornádem. "Živelní pohroma se prohnala přes sady, vinice i pole a zničila velkou část úrody. Na přesné vyčíslení škod je ale zatím ještě brzy. Situace není vzhledem k počasí příznivá ani na Rakovnicku, Lounsku, Litoměřicku a lokálně v dalších místech zasažených bouřkami z posledního týdne," doplnil. Menší úrodu pak podle něho čekají pěstitelé kukuřice.
Zisk zemědělského sektoru loni meziročně vzrostl o 2,8 procenta na 17,7 miliardy Kč. Hodnota produkce se zvýšila o 4,1 procenta na 147 miliard Kč, uvedl v březnu ČSÚ. Za zvýšením produkce stojí hlavně rostlinné komodity, jejichž hodnota stoupla o 6,8 procenta. U živočišné výroby byl naopak pokles o 0,4 procenta. Výše dotací na výrobu činila loni 32,8 miliardy Kč, o rok dříve to bylo o 1,9 miliardy Kč více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down