Státní podnik Lesy ČR vyhlásil pětiletý tendr 2024+ na lesní práce a prodej dřeva

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes vyhlásil pětiletý tendr 2024+ na lesní práce a prodej dřeva. Odhadovaná hodnota soutěžených služeb a prací je 5,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činí 5,1 milionu metrů krychlových. Uzávěrka pro podání nabídek je 17. října. Tendr je rozdělen na 60 zakázek, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.

Plánovaná těžba by se měla odehrát na 278 000 hektarech státních lesů. Roční těžba by měla činit asi 1,2 milionu metrů krychlových dřeva. Tendry budou i na obnovu lesa na ploše 8500 hektarů, tedy asi 2000 hektarů ročně.  "Postupně se vracíme k běžnému hospodaření, a tedy i k osvědčenému senátnímu systému, ve kterém (každoročně) soutěžíme pětinu spravovaného území. Smlouvy budou pětileté, dvouleté, ale i roční, jak to vyžaduje situace a podmínky v konkrétních lokalitách," uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.

Tendry jsou trojího typu

Tendry jsou trojího typu. Na 39 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, které si firmy budou i samy prodávat. Na 18 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu, dřevo si prodá sám státní podnik. Na zbylých třech jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.

Strukturou soutěžených jednotek dává tendr podle LČR větší šanci malým a středním firmám. "Snažíme se tak přispět k naplňování závazku vlády, která se v programovém prohlášení hlásí k podpoře malých a středních lesnických společností. Proto jsme připravili více menších zakázek," uvedl Šafařík.

Pětiletých zakázek bude 45. Dvanáct zakázek bude na dva roky, jedna zakázka bude čtyřletá, jedna tříletá a jedna roční. Na získaných jednotkách by měly vítězné firmy začít pracovat od začátku roku 2024.

V loňském lesnickém tendru se soutěžilo 84 jednotek

V loňském lesnickém tendru 2023+ se soutěžilo 84 jednotek, hodnota prací a služeb byla téměř 12 miliard korun. Vyšší počet jednotek byl dán tím, že Lesy ČR do tendru 2023+ zahrnuly i 37 předčasně ukončených zakázek z tendru 2020+. Zakázky si loni rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert, která získala 16 kontraktů. Na druhém místě skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína. Na třech jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. Celkem se do tendru přihlásilo 48 firem.

Lesy ČR v prvním pololetí vykázaly pokles hrubého zisku o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down