20.05.2015 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Surový tabák by měl nově podléhat spotřební dani

Na surový tabák by se měla nově vztahovat spotřební daň. Počítá s tím vládní novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes schválila sněmovna. Aby platila, musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. Ve vládní novele zákona o spotřebních daních, ve sněmovním tisku č. 417 jsou uvedeny základní informace vztahující se na spotřební daň surového tabáku.

Daň má začít platit od 1. července 2015.

Sazba daně bude odpovídat sazbě u tabáku ke kouření, to je 1896 Kč/kilogram. Kdykoli se bude zvyšovat sazba daně u tabáku ke kouření, bude se zvyšovat i daň na surový tabák.

Vztahovat se bude na sklizené tabákové rostliny a jakékoli polotovary z nich vyrobené, které se nacházejí na území ČR a které nejsou upraveny k prodeji konečnému spotřebiteli.

Pokud jde o tabákové listy, zdaňovat se budou celé i dělené, daň se bude vztahovat na tabák sušený, nesušený, fermentovaný, nefermentovaný, expandovaný (upravený za použití vodní páry), neexpandovaný.

Pod surový tabák budou spadat i zbytky z tabákových listů, zbytky vzniklé při zpracování a výrobě tabákových výrobků, a dále rekonstituovaný tabák vyrobený spojením jemně rozdrobeného tabáku, tabákového zbytku nebo tabákového prachu, a to v případech, kdy nejsou tyto výrobky upraveny pro prodej konečnému spotřebiteli.

Plátcem daně bude každý, kdo použije surový tabák k jinému účelu než pro výrobu tabákových výrobků, k dodání jiné osobě k jejich výrobě nebo k vývozu do zahraničí. Bude se muset zaregistrovat do sedmi dnů ode dne, kdy takto tabák použije. Výjimku budou mít např. vysoké školy nebo výzkumné instituce  pro vědecké účely. Osoby v registru budou muset složit kauci 20 milionů korun.

Zdaňovacím obdobím bude jeden měsíc.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down