Svaz pekařů a cukrářů kritizuje ministerstvo zemědělství, že s nimi nejedná

Svaz pekařů a cukrářů v ČR, jehož členové se kvůli zdražování energií potýkají s výrazným růstem nákladů, kritizuje ministerstvo zemědělství, že s nimi nejedná. V tiskové zprávě se svaz ohradil proti nedávným výrokům ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), podle kterého pekaři nespadají pod jeho resort. Svaz argumentuje právním posudkem, podle nějž pekárenství patří do potravinářského průmyslu, který je v primární gesci ministerstva zemědělství. Ministerstvo uvedlo, že pekaře může podle evropské legislativy podpořit jen omezeně a dotace pro tento obor poskytuje zejména ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Svaz reagoval mimo jiné na srpnový Nekulův výrok  z agrosalonu Země živitelka, kde ministr řekl, že podle kompetenčního zákona pekárny pod jeho ministerstvo nespadají. "Zemědělství je jediný resort, který uvádí do praxe krizová opatření," doplnil. Zmínil například pomoc 831 milionů korun z peněz EU a státního rozpočtu pro chovatele prasat, skotu nebo pěstitele brambor. Uvedl také, že pekaři mohli čerpat z jednoho z programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) určeného pro potravináře.
"Svaz pekařů a cukrářů se opakovaně snaží otevřít jednání s ministerstvem zemědělství, to však na jeho podněty nereaguje a pan ministr do médií neustále vypouští klamavé, nepodložené informace, jak z hlediska ekonomického, tak legislativního," uvedl výkonný ředitel Bohumil Hlavatý.
Posudek pro svaz vypracovala advokátní kancelář Peyton legal. "Jsme toho názoru, že pekárenské odvětví lze podřadit pod pojem potravinářský průmysl, kdy tento je podle kompetenčního zákona v primární gesci ministerstva zemědělství," uvedla. Poukázala na to, že pekárenskému průmyslu se věnuje řada vyhlášek ministerstva, které je zároveň hlavním kontrolním orgánem působícím vůči Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down