Svaz: Velkoobchodní prodejní cena chleba z pekáren meziročně stoupla

Velkoobchodní prodejní cena chleba z pekáren v červnu průměrně meziročně stoupla o 5,50 Kč, pekárny se aktuálně potýkají hlavně se zdražování plynu, jehož cena stoupla v řádu stovek procent. Kvůli rostoucím cenám se mění struktura výrobků a lidé přecházejí od dražších produktů jako je máslové pečivo k levnějším variantám jako je konzumní chléb a rohlíky. Vyplývá to z údajů Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Svaz už delší dobu apeluje na vládu, aby zavedla kompenzace vysokých cen energií. Podle údajů svazu prodejní cena chleba z pekáren sice meziročně stoupla o 5,50 koruny, náklady na upečení ale v případě nárůstu cen plynu o 350 procent stouply o 6,40 koruny. A v případě, že podniku zdražil plyn desetinásobně, vzrostl náklad na upečení chleba o 12,70 koruny, uvedl svaz. Do kalkulace se podle něj započítávají jen hlavní vstupy, tedy ceny pšenice, energie, pohonné hmoty a platy, nezahrnuje například vodné a stočné nebo náklady na údržbu strojů.

Podle výkonného ředitele svazu Bohumila Hlavatého musí vláda učinit řadu kroků, aby se růst cen pekárenských výrobků zastavil. Zmínil hlavně kompenzace cen energií nebo žádá nevyzývat ke zlevnění na základě dat, která nemají podle něj v Česku žádné opodstatnění. "Vláda pekařům do dnešního dne nikterak nepomohla a mnoho z nich bylo nuceno svůj provoz ukončit nebo se aktuálně dostávají do svízelné finanční situace a jsou nuceni své výrobky výrazně neustále zdražovat," uvedl Hlavatý.

Pekárenský obor v ČR měl loni podle svazu obrat 25 miliard korun a pracovalo v něm asi 22 600 zaměstnanců s průměrnou mzdou 25 807 korun. V Česku je zhruba 700 pekáren, z toho 50 průmyslových, 500 řemeslných pekáren a zbytek jsou výrobny obchodních řetězců, sdělil svaz. Ročně vyrobí 575 000 tun pekárenských produktů, z toho 250 000 tun chleba. S výjimkou výroben v obchodních řetězcích jsou podniky vlastněné ze 100 procent českým kapitálem, tvrdí svaz. Průměrnou velkoobchodní prodejní cenu chleba svaz neuvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down