Termín pro podání žádosti o novou výsadbu vinic ministerstvo prodloužilo

Ministerstvo zemědělství prodloužilo lhůtu, ve které mohou čeští a moravští vinohradníci podávat žádosti o povolení pro novou výsadbu vinic, a to do konce dubna. Z povoleného množství pro letošní rok zbývá ještě 70 hektarů. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Kvóta plochy určená pro novou výsadbu révy byla pro rok 2016 celkem 178 hektarů, tedy jedno procento z osázené plochy vinic. O udělení povolení pro novou výsadbu požádalo do konce února celkem 81 pěstitelů, což je necelé půl procento z celkového počtu pěstitelů vedených v Registru vinic. Dohromady bylo doposud zažádáno o 108 hektarů nových vinic, tedy 61 procent z celkové výměry k udělení povolení.

„Ministerstvo zemědělství se proto rozhodlo prodloužit termín na podávání žádostí do konce dubna, a to maximálně do celkové rozlohy plochy určené pro novou výsadbu révy. Povolení pro novou výsadbu vydává na základě žádostí Ústřední, kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Prodloužením termínu podávání žádostí se dosáhne lepšího výsledku při výsadbě nových vinic, uspokojí se větší počet žadatelů, a to přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti českého a moravského vinohradnictví,“ uvedl Jordán.

Z žadatelů o novou výsadbu jich 35 bylo z velkopavlovické oblasti, zhruba 30 ze slovácké, zbytek z Mikulovska a Znojemska. V Čechách chce rozšiřovat vinice jeden vinař. Ke konci loňského roku se vinná réva v ČR pěstovala na 17 673 hektarech.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *