Veterináři ve Zlínském kraji loni preventivně vyšetřili na africký mor 75 uhynulých prasat v domácích chovech. U žádného z nich se nákaza neprokázala, řekl ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. O rok dříve veterináři v regionu vyšetřili 69 prasat domácích, ani tehdy u žádného africký mor nezjistili. Pracovníci krajské veterinární správy loni pokračovali také v monitoringu afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Vyšetřili jich 58, meziročně o 43 méně, ve všech případech s negativním výsledkem.
Monitoring
Veterináři vyšetřují prasata, u nichž nejsou zcela zjevné příčiny úhynu. Informace o nich získávají od chovatelů, v případě divočáků od myslivců. "Monitoring provádíme z jednoho prostého důvodu. Abychom v případě, že by se tady nákaza znovu objevila, mohli včas přijmout patřičná opatření," řekl Kamarád.
V uplynulých letech se nákaza africkým morem prasat rozšířila v okolních zemích. Vyskytuje se i v tuzemsku, a to v Libereckém kraji. Podle veterinářů existuje riziko jejího dalšího šíření. Ve Zlínském kraji sledují s obavami především dění na Slovensku, kde byl letos v lednu africký mor prasat potvrzen u uhynulého divočáka v okrese Bánovce nad Bebravou, přibližně 36 kilometrů od hranic s Českou republikou. Na vzdálenost zhruba pěti kilometrů od hranic se v souvislosti s tím přiblížilo takzvané nárazníkové pásmo. Je v něm kladen zvýšený důraz na odlov divočáků a monitoring zastřelených divokých prasat a uhynulých prasat domácích.
Kurativa v chovech
O existujícím riziku opětovného zavlečení nákazy do Zlínského kraje veterináři informují provozovatele jatek, zvěřinových závodů i chovatele prasat. "V únoru probíhají školení soukromých veterinárních lékařů, kteří provádějí kurativu v chovech hospodářských zvířat, takže tam jsou tyto informace předkládány. A je-li prováděna kontrola v jednotlivých chovech, tak jsou předávány informační letáčky, informace o aktuální situaci," uvedl Kamarád.*