Těžba dřeva loni ve Zlínském kraji podle statistiků klesla téměř o čtvrtinu

Těžba dřeva ve Zlínském kraji loni meziročně klesla téměř o čtvrtinu. Dosáhla zhruba 1,151 milionu metrů krychlových, předloni přesáhla 1,519 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Dosud rekordní objem těžby dřeva zaznamenali statistici v regionu v roce 2018, v souvislosti s odstraňováním stromů napadených kůrovcem a likvidací rozsáhlých polomů tehdy dosáhla 2,354 milionu metrů krychlových.

Většinu dřeva vytěženého ve Zlínském kraji tvořila i v roce 2021 takzvaná nahodilá těžba. Zahrnuje především odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba loni obnášela téměř 718 tisíc metrů krychlových. Kvůli kůrovci a dalším škůdcům bylo vytěženo přes 441 tisíc metrů krychlových dřeva, polomů se týkalo necelých 202 tisíc metrů krychlových vytěženého dřeva.

Na jehličnaté stromy připadlo z celkové loňské těžby ve Zlínském kraji zhruba 907 tisíc metrů krychlových vytěženého dřeva, z toho na smrky 787 tisíc metrů krychlových. Právě smrky oslabené suchem napadá kůrovec, snadno je následně vyvrátí vítr. Borovicového dřeva loni lesníci ve Zlínském kraji vytěžili přes 57 tisíc metrů krychlových.

Například Lesy ČR, které v kraji spravují necelou třetinu lesů, loni v regionu vytěžily 460 tisíc metrů krychlových dřeva. Letos chce státní podnik v kraji vytěžit 480 tisíc metrů krychlových dřeva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down