Ukrajinská kukuřice na lodi, jež pluje od 1. srpna, byla asi několikrát prodána

Ukrajinská kukuřice z lodi, která vyplula 1. srpna z Oděsy, byla několikrát přeprodána a neví se, kde nyní plavidlo je. Informovala o tom včera s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Libanonu agentura AP. Loď Razoni plující pod vlajkou Sierry Leone měla na palubě 26 000 tun kukuřice určené ke krmení kuřat. Mířila původně do Libanonu, ale tamní zákazník odmítl kukuřici převzít kvůli mnohaměsíčnímu zpoždění dodávky.

Podle AP posádka vypnula před třemi dny monitorovací zařízení a pozici plavidla není možné určit. Naposledy bylo ve Středozemním moři východně od Kypru. AP píše, že není jasné, zda důvodem vypnutého zařízení pro lokalizaci není to, že loď míří do Sýrie. Damašek je spojencem Ruska, které Ukrajina viní z převozu obilovin ukradených Ukrajině. Západ na Sýrii uvalil sankce kvůli válce, která trvá od roku 2011. "Náš úkol byl otevřít přístavy pro nákladní lodě s obilím, to jsme udělali," uvedlo v prohlášení ukrajinské velvyslanectví v Bejrútu. Podle něj zatím z Ukrajiny vyplulo 16 lodí s více než 450 000 tunami zemědělských produktů. Jejich vývoz byl obnoven na začátku srpna, což umožnila červencová dohoda mezi Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Razoni byla první z těchto plavidel, jež vyplula na moře. "Nemáme informaci o pozici lodě ani o tom, kam je určen její náklad. Zjistili jsme, že byl několikrát přeprodán. Nejsme odpovědní za loď ani za náklad, zejména ne od chvíle, kdy opustila Ukrajinu," uvádí se v prohlášení ukrajinské ambasády. Odhaduje se, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu je v přístavech zablokováno 20 milionů tun obilí, z nějž většina je určená ke krmení zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down