Ukrajinští zemědělci zahájili setí ve všech oblastech s výjimkou Luhanské

Navzdory pokračujícím bojům na Ukrajině začalo podle vlády jarní setí ve všech částech země. Výjimkou je Luhanská oblast, která je téměř zcela v držení ruských okupačních vojsk. Podle agentury Ukrinform o tom informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Vláda podle Šmyhala poskytuje zemědělskému sektoru zvýhodněné úvěry v celkové výši 3,5 miliardy hřiven (2,7 miliardy korun). "Pomáháme zemědělcům," řekl Šmyhal s tím, že cílem je, aby se setí a další polní práce nikde nezastavily.
Podle původního pesimistického odhadu ukrajinského ministerstva zemědělství by letos mohlo být oseto 70 procent celkové osevní plochy na Ukrajině. Pokud by se v příštích týdnech podařilo zbavit min území Černihivské a Sumské oblasti, které ruská vojska vyklidila a kde se nachází velké množství zemědělské půdy, osevní plocha by se mohla zvýšit na 80 procent, uvedl Ukrinform.
Ukrajina je jedním z největších světových producentů obilí. V důsledku ruské agrese panují obavy z jeho nedostatku a zvýšení cen na světových trzích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down