Na vytvoření jedné z největších krytých farem s využitím LED osvětlení spolupracují společnosti Royal Philips a Green Sense Farms. Jejich inovativní zemědělský model umožňuje sklízet plodiny až pětadvacetkrát do roka a zároveň ušetřit až 85 procent energie. Výsledkem je zvýšení výnosů, snížení provozních nákladů a schopnost poskytnout spotřebitelům čerstvé, lokálně pěstované potraviny po celý rok. Uvedl to Zoltán Straňovský ze společnosti FleishmanHillard, jež mediálně zastupuje zmíněné firmy.
Co je důvodem k vytvoření společného projektu? Organizace spojených národů (OSN) předpovídá nárůst světové populace o 2,5 miliardy lidí do roku 2050, přičemž 80 procent populace bude žít ve městech. Současně 80 procent půdy, která je vhodná pro pěstování plodin pro potravinářství, se již využívá. Extrémní počasí posledních desetiletí ničí úrodu na celém světě a vytváří tlak na růst cen potravin. Tyto faktory jsou hnací silou pro inovativní zemědělské technologie, které umožňují pěstování rostlin bez slunečního světla v budovách ve městech nebo jejich blízkosti.
Citlivost rostlin na světlo je odlišná od lidského oka. Rostliny reagují na různé vlnové délky světla jinak a některé z nich navíc využívají efektivněji. Díky dlouholetým zkušenostem společnosti Philips v zahradnickém osvětlení je nyní možné v kombinaci s moderními LED technologiemi přizpůsobit míru osvětlení potřebám konkrétních plodin. Výhodou LED zdrojů je také to, že vyzařují méně tepla, a mohou tak být umístěné blíže k rostlinám, aby zajistily jejich rovnoměrné osvětlení, uvedla z firmy Philips Dagmar Zweschperová.
„Různé rostliny mají různé potřeby světla. Ve spolupráci s pokrokovými pěstiteli, jako je Green Sense Farms (GSF), postupně budujeme databázi světelných receptů pro různé druhy rostlin," řekl Udo van Slooten, ředitel zahradnického osvětlení společnosti Philips. „Propojení vertikálního zemědělství ve vodním roztoku ve spojení s LED technologiemi firmy Philips umožňuje GSF to, o co se ostatní pěstitelé jen snaží – produkovat konzistentní množství vysoce kvalitních produktů po celý rok."
Green Sense Farms investovala miliony dolarů na rekonstrukci a výbavu kryté pěstírny, která se skládá ze čtrnácti téměř osm metrů vysokých pěstitelských políček. Políčka jsou umístěna v místnostech s nastavitelnou teplotou a LED osvětlením přizpůsobeným potřebám pěstovaných plodin, popsal Z. Straňovský. Vzhledem k tomu bylo možné odstranit potřebu škodlivých pesticidů, hnojiv nebo konzervačních látek a pěstovat plodiny určené pro konzumaci bez chemikálií, dodal.
A právě to je cílem soukromé společnosti Green Sense Farms se sídlem v Portage, Indianě, která prosazuje udržitelný přístup k pěstování potravin. Spotřebitelům poskytuje organicky pěstované potraviny bez použití pesticidů, herbicidů a genetické modifikace. Společnost recykluje všechny zdroje, které lze, včetně vody a živin a sklízí úrodu 365 dní v roce s cílem dodat čerstvé potraviny spotřebiteli do 24 hodin.*