Ústav varuje před virem maloplodosti třešní a višní

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zjistil výskyt virové choroby maloplodosti třešní a višní v Královéhradeckém kraji. Dříve se objevovala sporadicky, letos je poprvé výskyt mnohem významnější, sdělila mluvčí ÚKZÚZ Iva Kršková. Příznaky byly pozorované u stromů odrůdy Regina. Plody dozrávají pomaleji, mohou být malé nebo zploštělé a bez chuti.

"Oproti minulým letům byl letos zaznamenán vysoký počet stromů třešní s příznaky maloplodosti. Napadené stromy jsou v 15letých sadech a rouby z nich pochází z České republiky, Německa a Nizozemska," uvedla mluvčí. Příznaky byly v sadech více pěstitelů, až 80 procent stromů odrůdy Regina vykazovalo příznaky napadení. Tato odrůda je druhou nejčastější třešní v ČR.
Virus se pravděpodobně dostal do stromů roubováním nebo podnožemi ze zahraničí. Ale s určitostí nelze vyloučit ani možnost, že pronikl do sadů ze starých výsadeb v okolí. ÚKZÚZ proto prozkoumá výskyt choroby ve školkách se zaměřením na výpěstky z materiálu zahraničního původu, dodala.
Ústav chce jednat s experty a zástupci Ovocnářské unie, aby získal více informací pro omezení zavlékání a šíření choroby.
Maloplodost třešní stála podle údajů ministerstva zemědělství za devastací pěstování třešní v kanadské provincii Britská Kolumbie. V 90. letech pak působily viry škody v severním Německu. Okrasné druhy třešní a višní jsou podle úřadu většinou bezpříznakové, takže mohou být zdrojem infekce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down