01.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Utkali se v řezu vinné révy

Rekordní účast 72 startujících zaznamenal letošní 14. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Jeho vítězem se nakonec stal Jan Polehňa z Blatnice pod sv. Antonínkem, který zvítězil již předloni. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Marie Fornůsková ze společnosti Chateau Bzenec. V kategorii Junior vyhrál Štěpán Tesařík z Medelovy univerzity v Brně. Vinařskou akci, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, hostila letos společnost Vinofrukt Dolní Dunajovice.

Podle organizátorů tato nejvýznamnější vinohradnická událost roku nabízí vinařům stejně jako v předchozích letech příležitost předvést odborné porotě svoji zručnost při řezání révy vinné. „Nejlepší řezači zde musí ukázat své umění a praktické zkušenosti. Porota následně posuzuje kvalitu a čistotu řezu. Rychlost v tomto případě není rozhodujícím, ale pouze doplňkovým kritériem,“ uvedl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem mistrovství.  Všichni soutěžící, kteří přijeli do Dolních Dunajovic, aby se utkali v tomto netradičním vinohradnickém klání, se museli vyrovnat s náročnými podmínkami, především silným větrem. Letos bylo o 11 startujících více než vloni. „Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme opět zaznamenali rekordní počet přihlášených účastníků. Zájem narůstá i mezi mladými řezači, kterých se přihlásilo letos dvacet, “ řekl Balga. Na každého soutěžícího čekalo 25 keřů 12 let starého vinohradu odrůdy rulandské šedé, na jejichž ořezání měli soutěžící v kategorii starších - Elite časový limit 15 minut a v kategorii Junior limit 20 minut. Ve speciální soutěžní kategorii byly zvlášť za své výkony oceněny i soutěžící ženy. „Podmínky, a nejen ty klimatické, byly letos pro soutěžící opravdu složité. Nelehkým úkolem bylo hlavně zdolání dvanáct let staré vinice,“ uvádí Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR.  Osmičlenná odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. Za každý ořezaný keř dostali pět bodů, pak jim ale komise strhávala body za chyby. „Základem je architektura keře. Je nutné vybrat letorost pro další sklizeň. Hodnotí se počet oček, která soutěžící zanechá. Nakonec se hodnotí kvalita řezu, jak soutěžící vede řez, zda je kolmý na letorost,“ vysvětlil Balga. K rychlosti podle něj komise přihlíží až k jako poslednímu faktoru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down