V Brně opráší slávu nejslavnějšího sládka

Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu patrně nejslavnějšího sládka české historie. Za více než 20 milionů korun opraví v centru bývalý městský pivovar, kde proslulý sládek František Ondřej Poupě do své smrti v roce 1805 působil. V budově, kterou většina Brňanů zná jako Dům Dominik nebo Dům stavbařů, vznikne pivovarský dům s minipivovarem a restaurací. Otevře patrně do konce letošního roku.

Uvedl to jednatel společnosti Pivovarský dům Poupě Marek Tichý. Tichý je spolumajitelem firmy Archatt, která se zabývá rekonstrukcemi památek. Aktuálně opravuje i vyhořelý Libušín na Pustevnách v Beskydech. Archatt je ale také většinovým vlastníkem pivovaru v Dalešicích. Skupina lidí kolem Archattu v čele s Tichým koupila bývalý městský pivovar v Dominikánské ulici v Brně v roce 2013 za 25 milionů. Pivovar dosloužil v 60. letech 19. století. Pivovarský dům Poupě chtějí stavebníci dokončit do konce roku. V přízemí vznikne restaurace s minipivovarem a řeznictví. Sál v patře se bude znovu využívat pro kulturní akce.
V Brně a okolí je dnes kolem desítky minipivovarů a další postupně vznikají. Podle Tichého to ale není problém, protože minipivovary ukrajují zatím jen malé procento trhu. V novém pivovarském domě se bude čepovat dalešické pivo z tanků a vlastní minipivovar bude sloužit na experimentování, například se svrchně kvašeným pivem. Celkem stavební úpravy a nový minipivovar vyjdou investora zhruba na 25 milionů.
Pivovarský dům má připomenout nejslavnějšího českého sládka Františka Ondřeje Poupěte. Poupě za svůj život prošel několika českými pivovary, kde ale jeho pokrokovost narážela často na nevůli pivovarské chasy a někdy i vrchnosti. Svůj talent naplno projevil až v Brně, kde řídil městský pivovar. Na jeho zdech na Šilingrově náměstí sládka připomíná pamětní deska. V Brně měl i sladovnickou školu. Podle některých lidí z oboru je slavnější v Rakousku než doma.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *