V české krajině by se podle vědců měla využívat přečištěná odpadní voda

Čeští výzkumníci navrhli možnosti, jak využít přečištěnou odpadní vodu, aby se vrátila zpátky do země nebo do krajiny. Nedostatek vody může pro Česko znamenat do budoucna vážný problém. Je důsledkem dlouhodobé industrializace i nevhodného zemědělství. Například v Izraeli nebo ve Spojených státech se už s vodou takto hospodaří, v Česku však zatím chybí podpora v legislativě. Upravit by se kvůli tomu muselo několik zákonů.

Několikaletý projekt aplikovaného výzkumu zadala Technologická agentura ČR. Tento druh vody lze vracet například do podzemních vrtů a nádrží, povrchových reservoárů, kde by se udržela. Zásoby vody v krajině se udržují takzvaným zasakováním. Přečištěnou odpadní vodu z domovních čistíren odpadních vod lze podle expertky Zuzany Boukalové ze závodu geologie GIS-GEOINDUSTRY vypouštět do vod povrchových, jako jsou řeka, rybník, dešťová kanalizace nebo vsakem do vod podzemních.
Dešťová voda se nemá kam vsáknout. Původně travnaté plochy, lesy a pole pokrývá asfalt, beton nebo na nich stojí budovy. Kvůli tomu ubývají i zásoby podzemní vody. V krajině přitom voda pomáhá ochlazovat vzduch v horkých dnech - odpařováním vody z luk, lesů, mokřadů a polí se země ochlazuje. Naopak asfaltové, betonové, průmyslové plochy a střechy přispívají k místnímu oteplování v horkých dnech.
Výzkum se zabýval riziky, například vlivem na ekosystémy, průnikem do potravního řetězce a vlivem na povrchové a podzemní vody. Vědci proto zpřesnili maximální limity pro koncentrace látek znečišťujících podzemní vody - nitráty a různé pesticidy - a nastavili kritéria, jak čerpat takovou vodu s velmi nízkým rizikem pro lidské zdraví.

S ochranou podzemních vod a zasakování přečištěných odpadních vod však podle ředitele závodu geologie GIS-GEOINDUSTRY Pavla Míška, který na projektu spolupracoval s Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, souvisí legislativa. Upravit by se kvůli tomu musel například zákon o odpadech, o vodách, ochraně půdy i horní zákon.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down