V Českých Budějovicích začala výstava Země živitelka

V Českých Budějovicích začal mezinárodní agrosalon Země živitelka. Na 48. ročníku se představí přes 600 vystavovatelů, podobně jako před covidem. Na zahájení přijeli prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), bývalý prezident Václav Klaus a další politici. V areálu byly po 10. hodině již stovky lidí. Výstava potrvá do 30. srpna.

Organizátoři chtějí při výstavě zdůraznit, jak čeští zemědělci, rybáři i lesníci pečují o krajinu. Připomenou i kvalitu českých potravin.
"Země živitelka je poděkování všem zemědělcům, středním, malým i těm velkým, za celoroční práci a za úrodu, kterou máme již z větší části v sýpkách. Chápu, že můžou být rozdílné pohledy na to, která část zemědělců dostává více či méně dotací. Vnímám, že větší zemědělci mají výhodu z rozsahu: dokáží uspořit náklady, nakoupit levněji pohonné hmoty, osivo. A malí zemědělci budou vždy trošku handicapováni. Snažíme se určitou disproporci vyrovnat. Ale vnímáme i to, že v současné době se zemědělci potýkají s turbulencí na trzích s energiemi, plynem a promítá se to i do průmyslových hnojiv. Snažíme se jim pomáhat dalšími dotacemi, které jsme zavedli v poslední době," řekl Nekula.
Letošní úroda bude podle něj v Česku lepší než loňská. "Podle posledních dat bude celková úroda pšenice o dvě procenta vyšší, u ječmene zhruba o čtyři procenta, u řepky o pět procent," upřesnil ministr zemědělství. Z vlády dorazili i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nebo ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). S prezidentem Zemanem přijela i jeho choť Ivana.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down