V ČR se poprvé vyskytlo zlaté žloutnutí révy, jde o místa na Moravě

Na území ČR se poprvé vyskytla choroba vinné révy zlaté žloutnutí.  Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Iva Kršková. Podle ní jde o tři místa na jižní Moravě, přesné lokality ale odmítla upřesnit.

"Tato nejvýznamnější karanténní choroba révy vinné se do ČR rozšířila patrně z Rakouska. Vzhledem k tomu, že původce zlatého žloutnutí je karanténním škodlivým organismem, připravuje ÚKZÚZ nařízení mimořádných rostlinolékařských opatření s cílem likvidovat ohniska výskytu a zabránit dalšímu šíření choroby," uvedla mluvčí.
Choroba ale podle ní není nebezpečná pro lidi ani zvířata, napadá pouze révu vinnou a některé volně rostoucí byliny a dřeviny. "Nepředstavuje tak pro veřejnost žádné riziko. ÚKZÚZ konkrétní lokality s výskytem karanténních škodlivých organismů rostlin nezveřejňuje, vede s dotčenými vlastníky nebo uživateli pozemků individuální správní řízení o nařízení mimořádných rostlinolékařských opatřeních, která vyloučí další šíření patogenu na jiné pozemky. Toto řízení není veřejné," doplnila na dotaz.
V jednom případě byla potvrzená bakterie (tzv. fytoplazma) na vinici, v dalších dvou lokalitách šlo o výskyt na plevelu. "Následný vymezovací průzkum ÚKZÚZ ve vegetační sezoně 2022 teprve ověří rozsah napadení.
V jednom případě byla potvrzená bakterie (tzv. fytoplazma) na vinici, v dalších dvou lokalitách šlo o výskyt na plevelu. "Následný vymezovací průzkum ÚKZÚZ ve vegetační sezoně 2022 teprve ověří rozsah napadení. Věříme však, že jsme zachytili první ohniska výskytu choroby na našem území, nepředpokládáme tedy velký rozsah napadení. Likvidovány budou v takovém případě jednotlivé napadené rostliny, nikoliv celé vinice," doplnila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down