01.05.2001 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR začíná válka o tuzemský rum

Stock Plzeň – Božkov podal námitku Úřadu průmyslového vlastnictví proti snaze moravské likérky Trul o registraci názvu „tuzemák“ jako ochranné známky výhradně pro rum své vlastní výroby. Úřad námitku uznal a přihlášku nepřijal. Společnosti Trul se však následně odvolala a její odvolání nyní Úřad posuzuje. Agroweb o tom informovala agentura 4Jan, která Stock mediálně zastupuje.

„Podle nás je tuzemák slangové označení kategorie lihovin tuzemský rum. Nepřipadá nám korektní, aby firma, která vyrábí z hlediska českého trhu naprosto zanedbatelné množství rumu, získala tento všeobecně používaný název jen pro sebe.“ uvedl generální ředitel Stocku Martin Petrášek s tím, že jako příklad může sloužit název míchaného nápoje Bavorák, který rovněž nelze zaregistrovat jako ochrannou známku.
V České republice se ročně vypije zhruba 19 milionů litrů rumu. Stock Plzeň je s roční produkcí zhruba 3,8 milionu litrů největším producentem této lihoviny a jako jediná tuzemská společnost loni uvedl na trh rum vyráběný z destilátu z cukrové třtiny. Ten je dodáván pod značkou Key Rum a plně vyhovuje všem evropským normám. Všichni čeští výrobci se totiž do roku 2003 budou muset vyrovnat s předpisy EU, podle nichž tuzemské rumy vyráběné většinou z melasového či obilného lihu, nebudou mít právo na označení rum. Takový název mohou podle pravidel unie nést jen produkty, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny.
Pokud se pro tuzemský rum nenajde společné označení, hrozí, že tato kategorie zcela zanikne.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down