V humpolecké akademii praktickou maturitu skládali chovatelé koní

Žáci České zemědělské akademie v Humpolci na Pelhřimovsku dnes absolvovali maturitní praktické zkoušky v oboru agropodnikání – chov koní a jezdectví. Maturity ukončí ústní zkouška příští týden. Humpolecká akademie je jedinou zemědělskou školou na Vysočině, která se chovu koní věnuje. V republice nabízí obdobný obor osm dalších škol. Uvedl to Josef Horní, statutární zástupce ředitele školy.

První maturanty v oboru měla škola v roce 2001. Od roku 2008 mohou její žáci absolvovat také učební obor jezdec a chovatel koní. Zájem o maturitní i učební obor mají podle Horního především dívky. Náplň oboru je sestavená tak, aby absolventi našli uplatnění v chovatelství obecně, nikoli výhradně v chovatelství koní. "Teď už je to možná stabilní, ale před časem výrazně rostly počty podniků, kde se chovají koně. Uplatnění je ale obecně v zemědělství, mohou dělat třeba pomocné zootechniky," řekl Horní.
Do zemědělství, ideálně ke koním, chce po maturitě nastoupit také Michaela Palánová. O studiu na vysoké škole neuvažuje. "Nejsem studijní typ," řekla  Palánová. Dnes musela před zkušební komisí předvést lonžování koně, které se používá k výcviku koně i jezdce. "Zkouška byla lehká, ale stejně stresující, všechno bylo ve spěchu," řekla Palánová.
Další dívky dnes dopoledne musely před komisí ukázat své jezdecké dovednosti, které byly součástí jízdárenského výcviku. Posuzovalo se ovládání koně i to, jak vhodně dokázala jezdkyně rozestavět překážky.
"Chov koní se začal v zemědělských školách rozvíjet postupně. Tady byla asi první ze tří škol v republice, která se začala věnovat chovu koní," řekl Horní. Nyní koně chová samostatný Školní statek. V době pandemie měl problémy s péčí o koně, protože ta do velká části závisí na praktickém vyučování zemědělské akademie. Když byla účast na výuce kvůli koronaviru zakázána, musel statek přijímat brigádníky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. To je krásný článek! Já z celého svého srdce miluji koně, takže mě vždy potěší, když si o nich můžu něco přečíst! Dokonce mám svého vlastního hřebečka, kterého mám ustájeného v krásné stáji kousek za Prahou. Nakoupila jsem spoustu krásného vybavení na tomto e-shopu: https://www.svetmazlika.cz/. Myslím, že se u nás má dobře!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down