02.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V lesích Vysočiny dál roste těžba

Lesníci na Vysočině pokračují v boji s kůrovcem. Státní Lesy ČR podle údajů na jejich webu vytěžily na Vysočině v prvním letošním pololetí milion metrů krychlových dřeva, což odpovídá dvěma třetinám jejich těžby v kraji za celý minulý rok. V městských lesích Jihlavy se objem vytěženého dříví do konce června meziročně více než zdvojnásobil. Škody jsou i ve výše položených Žďárských vrších, černé scénáře se tam ale zatím nenaplnily. Další vývoj bude záviset i na počasí, sdělil ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Ždárským vrchům, kde jako jinde v kraji rostou hlavně smrky, pomohl chladný a deštivý květen. Postup kůrovce je i tam patrný, ale zatím jde většinou o jednotlivá ohniska, která se podle Hlaváče daří zpracovávat. "To, že v CHKO zatím nedošlo k plošnému napadení porostů, ale určitě neznamená, že nebezpečí je zažehnané," upozornil. Z nižších oblastí kraje se kůrovec rychle šíří. "Příští rok může být situace v CHKO podobná jako letos v ostatních částech Vysočiny," uvedl. Chráněná krajinná oblast zabírá 709 čtverečních kilometrů území, lesy je pokryté ze 46 procent. Situace tam je podle Hlaváče zatím lepší než jinde v kraji, kde už místy smrkové porosty hynou plošně. Ve Žďárských vrších bude hodně záležet i na počasí v srpnu a v září. Teplo a sucho by mohlo způsobit výrazný nárůst zasažených porostů, uvedl. V lesích žďárské společnosti Kinský se nástup kůrovce začal projevovat o měsíc dřív než vloni, tehdy nastal koncem srpna. Lesníci sice napadené stromy odstraňovali, ale ukazuje se, že kůrovec přezimoval i v hrabance. "Tam bohužel s tím nenaděláme nic," řekl lesní rada Miroslav Matoušek. Firma hospodaří na 5700 hektarech lesů. Výhled její těžby dřeva napadeného kůrovcem se zatím pohybuje na úrovni loňských 12 000 metrů krychlových. "Před námi je ale ještě srpen, tak si myslím, že dojde ke zhoršení," uvedl Matoušek. Vidět jsou i dopady sucha, hynou borovice u rybníka Velké Dářko. Těžba dřeva na Vysočině se podle statistiků už loni meziročně zdvojnásobila. Vytěženo bylo 3,765 milionu metrů krychlových dřeva, nejvíc mezi kraji v ČR. Dřevo napadené hmyzem se na celkové těžbě v lesích Vysočiny podílelo 70 procenty. Jeho objem se meziročně zvýšil téměř pětkrát.
Těžba podle lesníků dál stoupá. Mezi nejpostiženější patří lesy Třebíčska, uschlé stromy jsou vidět i jinde. Městu Jihlava patří 3800 hektarů lesů. Za prvních šest měsíců tohoto roku v nich bylo vytěženo 52 000 metrů krychlových dřeva, loni ve stejné době to bylo 24 tisíc metrů krychlových, uvedl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. Podnik Lesy ČR vytěžil na Vysočině v letošním prvním pololetí 1,038 milionu metrů krychlových dřeva, loni za celý rok vykázal v tomto kraji výrobu 1,52 milionu metrů krychlových dřeva. Plán státních lesů pro letošek počítá v kraji s vytěžením 2,5 milionu metrů krychlových dřeva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down